Endosülfanın erkek farelerin (swiss-albino) karaciğer ve kas glikojen seviyelerine etkisi
  1. Tez No: 3187
  2. Yazar: EGEMEN DERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
- 62 - 6. ÖZET Bu çalışmada zirai mücadelede yaygxn olarak kullanı lan endosülfanm LD3q (4.64 mg/Kg) dozunun Swiss -Albino er kek farelere intraperi tonal enjeksiyonu yapılmış ve enjeksi yondan 2, 4, 8, 16, 24, 48, 72 saat ve 1 hafta sonra karaci ğer ve kasın yaş ağırlığına göre glikojen seviyesindeki deği şiklikler iki grup kontrol kullanılarak (Normal ve Etanol kontrol) incelenmiştir. Her üç deney grubu farelerin bir gün aç bırakıldıktan sonra yapılan tüm deney periyodlarmda gerek karaciğer gerek se kas dokusu glikojen seviyesinde beslenmeye bağlı bir ar tış vardır. Bununla beraber bu artış endosülfan grubu fare lerinde, normal ve etanol kontrol gruplarının altında seyret miştir. Endosülfan uygulanmış farelerin karaciğer ve kas do kusunda 1. haftanın sonunda ulaşılan glikojen seviyelerine normal ve etanol kontrol gruplarında çok daha erken, 24. saat içindeki deney periyodlarmda ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, endosülfanm farelerde karaci ğer ve kas glikojen seviyelerini normal ve etanol kontrole göre önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 63 - SUMMARY In this study, LD dose (4.64 mg/Kg) of endosulfan employed on a wide scale in the agricultural struggle, was intraperi tonally injected to male mice (Swiss -Albino) and 2,4,8,16,24,48,72 hours and one week after the injection, the levels of glycogen variations per fresh weight of liver and muscle were investigated, using two different controls (Normal and ethanol control). After one - day starvation of the mice in all the three experimental groups, it was observed that there was a increase in the glycogen levels, both in the liver and muscle tissues due to feeding in all experimental periods. However, these increases in the endosulfan group mice were below normal levels and those of the ethanol control groups. The glycogen levels brought about at the end of first week in the liver and muscle tissues of the mice injected endosulfan occurred at a very earlier period, at 24 th hour during experimental periods in the normal and ethanol control groups. The results obtained indicate that endosulfan has markedly decreased the glycogen levels in the liver and muscle tissues of mice when compared to those of the normal and ethanol control groups.