A comparison of analytical and impression grading methods of student writings at pre-intermediate level
Orta seviyedeki öğrencilerin yazılı ürünlerinin analitik ve izlenimsel değerlendirmelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 537725
  2. Yazar: YEŞİM YASEMİN BALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı analitik ve izlenimsel değerlendirmelerinin öğrencilerin yazma ürünleri üzerindeki etkisini araştırmak ve sonrasında bu değerlendirme metotlarının hangisinin öğrenci notları ve öğrencilerin motivasyonları üzerinde daha fazla artışa sahip olduğunu belirlemektir. Araştırma 2018-2019 akademik yılı güz dönemi bir devlet üniversitesinde hazırlık eğitimi gören B1 seviye iki sınıf ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya toplam kırk üç kişi katılmış olup, araştırmadaki gruplardan biri yirmi bir öğrenci, diğer grup ise yirmi iki öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem grupları araştırmacının gruplara erişebilirliğine göre, kolayda örneklem ile seçilmiştir. Buna ek olarak, araştırmacı haftalık yazma derslerini yürüten ve bu süreçteki öğrenci ürünlerini puanlayandır. Araştırmanın tamamlanması dört hafta sürmüş olup, bu haftalar içerisinde iki grupta da toplam sekiz yazma uygulanması yapılıp puanlanmıştır. Örnek gruplardan biri rubrik aracılığıyla analitik metot ile değerlendirilirken, diğer grup ise izlenimci metot ile değerlendirilmiştir. Nicel verilerin yanında nitel veriler de elde etmek için katılımcılarla sözlü görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler SPSS 21.0 aracılığıyla T-Test ve One-Way ANOVA ile analiz edilmiştir ve nitel veriler de yorumlanmıştır. Elde edilen nicel veriler her iki grubun da her taskta benzer notlar aldığını göstermiştir. Yapılan analizler göstermiştir ki değerlendirme metodunun öğrenci notları üzerinde herhangi bir anlamlı etkisi olmamıştır. Buna ek olarak, her iki gruptaki öğrenciler de değerlendirilme çeşitlerini tatmin edici ve motivasyonlarını artırıcı bulmuşlardır. Fakat bütünsel değerlendirilen gruptaki öğrenciler kendi performanslarını ayrıntılı inceleyebilecekleri bir değerlendirme metodunu tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Bu da gösteriyor ki analitik değerlendirmenin özellikleri öğrenciler ve öğretim hedefleri için tercih edilesidir.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to investigate the effects of two scoring methods, namely analytical and impression, on the scores of the written outputs of students, then determine whether the use of analytical or impression method would result in an increase in students' scores and motivations. The study was carried out in the fall semester of 2018-2019 academic year with two B1 classes in preparatory program at a state university. Forty-three participants took part in the study; one of the groups including twenty-one students; the other including twenty-two students. Moreover, the researcher was the instructor and the rater of the writing tasks. The study completed in four weeks, and during these weeks eight writing tasks were done and scored. One of the groups was assessed by impression method while the other group was assessed analytically with a rubric. In addition, interviews with participants were conducted to obtain qualitative data. Quantitative data were analyzed by T-Test and One-Way ANOVA through SPSS 21.0, and the qualitative data were interpreted on. The quantitative data indicated both groups had almost similar scores from each task. The results from the analyses demonstrated method of assessment had no significant effect on the scores. Moreover, all students remarked they were pleased with the type of assessment and found them motivating. However, students from the impression group stated they would have preferred a method they could reflect on their performance. This shows the features of analytical evaluation is more preferable for students and instructional purposes.