Yurtdışında yaşayan Türk seçmenlerin oy davranışları: Kulu örneği
Behaviors of Turkish voters living abroad: Example Kulu
  1. Tez No: 537726
  2. Yazar: SİNEM KÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Seçmen davranışı, siyaset bilimi ve siyasal aktörler için oldukça önemli bir konudur. Seçmenlerin hangi faktörlere göre tercih yaptıklarını tam olarak tespit etmek ise oldukça güçtür. Sosyolojik Yaklaşım, Psikolojik Yaklaşım ve Rasyonel Tercih Yaklaşımı seçmen davranışları açıklamak üzere kullanılan teorilerdir. Ancak seçmen davranışının konu edildiği çalışmalarda, seçmenin bulunduğu yer ile siyasi aktörlerin aynı yerde oldukları görülmüştür. Yani siyasi aktörler ile seçmenin doğrudan etkileşimi söz konusudur. Bununla birlikte seçmenin başka yerde olduğu araştırma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye'deki seçimlere yönelik geliştirdikleri oy verme ve katılma gibi davranışlarının arka planındaki faktörler incelenmiştir. Araştırma Konya iline bağlı olan Kulu ilçesinde yüz yüze görüşme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen temel sonuç, yurt dışında yaşayan Türk seçmeninin Türkiye'deki siyaseti takip ettiği, siyasal pazarlama ve propagandalardan etkilendiği, lider merkezli hareket ettiği, oy verme davranışında aile, referans gruplar ile ideolojilerin etkili olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte araştırmaya katılanların Türkiye'deki siyasi tutumu ile yurt dışındaki siyasi tutumlarının farklı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Voter behavior is an important issue for political science and political actors. It is very difficult to determine exactly what the voters prefer to choose. Sociological Approach, Psychological Approach and Rational Choice Approach are theories used to explain voter behavior. However, in the studies on voter behavior, it was observed that the voter's place and the political actors were in the same place. In other words, there is a direct interaction between political actors and voters. However, the number of studies where voters are elsewhere is quite small. n this study, the Turks living abroad, as relevant factors in the background of behavior, such as to vote and participate in the elections in Turkey were examined. The research was carried out as a face-to-face interview in the district of Kulu in Konya province. The main results obtained from the study, living abroad Turks, who follow politics meat which in Turkey is affected by political marketing and propaganda, leader based moves, the voting behavior of families, has proved to be effective ideology with reference groups. However, political attitudes of those surveyed in Turkey were found to be different with their political attitudes abroad.