Endüstri ürünleri tasarımı eğitiminde görsel anlatım teknikleri
- Tez No: 53774
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERMİN ALYANAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET Tasarım Eğitimini kapsamı içinde ele alınan Görsel Anlatım Tekniklerini inceleyen bu araştırmada, ağırlık oluşum sürecine, çizimin takip edilmesine, çizim araçlarının kullanılmasına, çizen kişinin yaratmak istediği etkinin, amaç ve içerik faktörüne bağlı zaman ve malzemeyi doğru kullanmasına yol gösterecek önerilere yer verilmiş ve konunun çerçevesinden taşmamak için mümkün olduğunca bir araya toplama amaçlanmıştır. 1. Bölüm'de; endüstri tasarımı kapsamında, tasarım süreci, tasarımda biçimin oluşmasını sağlayan temel ve etmen değerler işlev (sembolik işlev, estetik işlev, pratik işlev), biçim (çizgi, oran, ritm, denge ve simetri, bütünlük), ölçü (insan ölçüleri), renk (yedi önemli kontrast, ton, rengin insan üzerindeki etkileri, renk ve biçim, tasarımda renk) ele alınmıştır. 2. Bölüm'de; çizim yöntemlerinden eskiz (görme ve çizim çalışması olarak eskiz, eskizde çizim aracının seçimi), teknik resim (çizgi türleri ve kalınlıkları, izdüşüm, kağıt boyutları), perspektif (tarihsel gelişim, perspektif türleri ve yöntemleri, perspektifte gölge, dağıtılmış perspektif) detaylı olarak uygulamalarla gösterilmiştir. 3. Bölüm'de; görsel anlatım teknikleri ve görsel anlatım yöntemleri uygulamalarla birlikte açıklanmaya çalışılmış ve bu doğrultuda marker, airbrush ve bilgisayar uygulamaları tarihsel gelişim sürecinde ele alınmıştır. 4. Bölüm'de; farklı çizim araçları (kurşun kalem, rapido, marker, keçeli kalem, desenli folye ve airbrush uygulamaları) ve değişik elemanlarla (koni, küre, silindir, vb.) 3 boyutlu anlatım teknikleri uygulamalı olarak örneklerle anlatılmıştır.5. Bölüm'de; maket-prototip yapımında kullanılan araç ve gereçler, yapım yöntemleri (kesme-birleştirme yöntemi, malzemenin biçimlendirilmesi -alçı bimlendirme yöntemi, çamur biçimlendirme yöntemi, çamur biçimlendirme yöntemi, stropor biçimlendirme yöntemi, karton biçimlendirme yöntemi- bilgisayarla biçimlendirme yöntemi -S.L.A. ve C.N.C-) ile uygulama örnekleri verilmiştir. Sonuç Bölümü'nde tasarımı oluşturan etmenlere ve görsel anlatım tekniklerine eleştirisel biçimde yaklaşılmış, doğru uygulamaların oluşturulması için gerekli olan temel ilkeler önerilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research which examines Visual Expression Tecniques which can be dealt as part of Design Education cirruculum the aim has been to display some suggestions which will anable the designer to use the equipment and the time factors which are limited by the subject and its target; as efficient as possible; and hence to show the stages in wich a sketch is being checked; the way that the sketching tools are being used and the processes in which all these happen in an orderly manner. In part I; within Industrial Design territories, design process; major and effective values which influence the process of construction of the design, function (symbolic function, aesthetic function, practical function), form (sketch, proportion, rythm, harmony and symmetry, totality), quantity (human quantities), colour (seven major contrasts, tone, the effects of colour on human, colour and form, colour in design) are examined. In part II; sketch as a drawing tecnique (sketch as drawing and visualizing, choosing the drawing equipment), technical drawing (kinds of lines and their wiahts, projektion, paper size), perspective (historical background, kinds of perspective and methods, shadowing in perspective, scattered perspective) are shown in detail with illustrations. In part III; visual expression tecniques and visual expression methods are tried to be shown with illustrations, marker, airbrush and computer applications are examined in its historical development. In part IV; different drawing equipment (pen, marker, rapidograph, filt pen, patlerned-folio and airbrush applications) and 3 dimensional expressionmethods (with different elements-cone, shpere, cylinder etc.) are explained by illustrations. In part V; equipment and tools that are used in model-prototyping, construction methods (cut and paste method, forming of the material-cement forming tecniques, clay forming tecnique, styropor forming tecnique, cardboard forming tecnique and computer aided modeling -S.L.A. and C.N.C.- are shown with samples. In the conclusion visual expression tecniques and the factors which create design are criticized and some basic rules which are necessary in order to get sound applications are suggested. VI