Endüstri ürünleri tasarımı eğitiminde bir anlama ve anlatım aracı olarak serbest el çiziminin tasarım/ürün fikrini somutlaştırmadaki rolü
The role of free hand drawing in realizing the design idea / product as a understanding and expression tool in industrial design education
- Tez No: 644682
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SUHA ERDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada, Endüstri Ürünleri Tasarımı disiplininin, lisans eğitimi sürecinde ve meslek pratiğinde ihtiyaç duyduğu görsel, üç boyutlu algı ve serbest el çizimi yetilerinin kazandırılması amacıyla işlenen Anlatım Teknikleri 1-2 dersleri öğrenci uygulamaları üzerinden, çıktıları oluşturan serbest el çizimlerinin beklentiyi karşılama düzeyi araştırılmıştır. Meslek pratiğinin gereklilikleri, MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün eğitim anlayışı ve bu anlamdaki donanım beklentisi, geçmiş yıllar ve günümüzde işlenen Anlatım Teknikleri 1-2 derslerinin müfredatlarına odaklanılmıştır. Mesleğin gerektirdiği serbest el çiziminin, bir anlama ve anlatım aracı olarak fikri somutlaştırmadaki etkin rolü irdelenmiştir. Çizimin tarih içerisinde üstlendiği roller, geliştirdiği, katkıda bulunduğu alanlar ve çizimi bir anlama, anlamlandırma, anlatım aracı olarak kullanan, günümüz tasarım anlayışını şekillendiren öncü tasarımcılar ve günümüz tasarımcıları örneklendirilmiştir. Endüstri ürünü tasarımcısının düşünme biçimini belirleyen algısal süreç, görsel algı ve görsel düşünme konuları incelenmiştir. Bu fizyolojik ve psikolojik sürece dair literatür incelendikten sonra, çizim ve çizmek eylemleri tariflenmiş, fikri somutlaştırmak adına kullanılan çizim aracının bir eylem olarak gerçekleşme süreci açıklanmıştır. Bu yaklaşımdaki çizim türünün, endüstri ürünleri tasarımı alanında tercih edilen görsel ifade biçimleri ve meslek pratiğindeki rolü ortaya konmuştur. Nitel araştırma yöntemi ile 2018-2019 eğitim yılında MSGSÜ EÜTB'de Anlatım Teknikleri dersi alan öğrencilerin bir kesitinin paftaları üzerinden alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; Endüstri Ürünleri Tasarımı disiplininin, içinde oluştuğu ortam koşullarının bir parçası olduğu çizimden birincil enstrüman olarak faydalandığı tespit edilmiştir. Başta eğitim sürecinde olmak üzere, çizimin yaratıcı süreçte temel bir düşünme aracı olarak kullanılabilmesi için mevcut öğrenci seçme yerleştirme sınavı ile eğitime kabul edilen öğrenci profilinin, birinci yılın ilgili derslerinin sonunda beklentiyi karşılayamadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we've researched the level of expectations met with free hand drawing outputs after 1-2 Expression Techniques lectures that were held with the intention of gaining the visual, three dimensional perceptions and the ability of free hand drawing which are key parts of the industrial product design discipline, both during the bachelor's degree and course of one's professional career. The required practical experience of the job, the education vision of the Fine Arts department of MSGSU and its expectations in this sense are both focused on the curriculum of the 1-2 Expression Techniques lectures which are both in the past and ongoing. The free hand drawing, which is a necessity for the occupation, on the point of a vital tool in concretization of an idea as a comprehension and expression tool is being scrutinized here. The presentation boards of a portion of students that were enrolled in the class in 2018-2019 semesters have been used in an area study via qualitative research methods. The result of the study showed that industrial product design discipline benefits from drawing to a maximum as it is a part of the environment it resides and forms within. It has been concluded that to use drawing as a main tool during the creative process, the current student selection examinations are inadequate, thus the students fail to meet the expectations by the end of their first year.