Televizyonda yayınlanan kamu spotlarında ulusal kimlik tasarımı
Public spots published on televisionnational identity design
- Tez No: 537751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, medyanın ulusal kimlik olgusuna etkilerini incelemektir. Bu kapsamda literatürde toplumsallaşma süreci, kimlik, kolektif kimlik, ulusal kimlik kavramları ve kuramsal yaklaşımlara ilişkin teorik bilgilere ulaşılarak medyanın ulusal kimlik ile ilişkisi ve etkisi bu bilgiler ışığında değerlendirilmiştir Ulusal kimlik“millet”olarak tanımlanan bir halkın mensubu olmaktan kaynaklanan bir kimliktir ve milliyetçilik gücünü ulusal kimliğin bireyler için taşıdığı önemden alır. Milliyetçilik ideolojisi özerk bir ulus devlet kurmayı amaçlar ve bu devletin unsurlarını bir arada tutacak değerler ve duygular ağına ihtiyaç duyar ve doğru bilgilerin kazandırılması, ulusal kimlik oluşumuyla ilgili iletişim süreçlerinin geliştirilmesi amacıyla kişiler arası iletişim, grup iletişimi ve kitle iletişimi gibi iletişim yöntemleri kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, kamu spotları doğru davranışı kazandırma amaçlı kullanılan kitle iletişim yöntemlerinin uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple bu çalışmada, Bakanlıklıların çeşitli tarihlerinde televizyonda web sitesinde yayında olan 10 kamu spotu araştırma nesnesi olarak belirlenerek gösterge bilimsel yöntem ışığında analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Bakanlıkların duygusal, rasyonel ve ahlaki kodlama aracılığıyla kamuda ulusal kimlik oluşturma odaklı bilinçlendirme, davranış geliştirme ve tutum değiştirme amaçlı kamu spotları hazırladığı ve yayınlandığı bilgisine ulaşılmıştır. Literatürden elde edilen bilgiler ışığında medyanın milliyetçiliği besleyip aynı zamanda milliyetçilik olgusundan yararlanan söylemler geliştirdiği, sonuç olarak ulusal kimlik duygu ve bilincini sürekli canlı tuttuğu tespit edilmiştir. Ulusal kimlik açısından olumsuz tepkilere yol açan olaylar karşısında ulusal kimliğin sınırlarını belirleyen vatanı koruma söylemlerine yer verirken bir yandan da banal ve popüler milliyetçiliğin yükselmesinin tehlikeli boyutlara ulaştığı durumlarda da milliyetçi akımların olası zararlarından söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of media on national identity. In this context, the socialization process in the literature, identity, collective identity, concepts of national identity and theoretical approaches to the theoretical knowledge and the relationship between the media with the national identity is evaluated in the light of this information. National identity is an identity that arises from being a member of a people defined as önem nation ve and nationalism derives its power from the importance of national identity for individuals. The ideology of nationalism aims to establish an autonomous nation state and requires a network of values and emotions to keep the elements of this state together. and communication methods such as interpersonal communication, group communication and mass communication are used in order to gain the right information and to develop communication processes related to national identity formation. In this respect, public spots are one of the applications of mass communication methods which are used to provide correct behavior. For this reason, in this study, 10 public spots published on the website of the Ministry in various dates were determined as research object and the indicator was analyzed in the light of scientific method. As a result of the study, it has been learned that ministries have prepared and published public spots aimed at raising awareness, developing behavior and changing attitudes towards creating national identity in the public through emotional, rational and moral coding. In the light of the information obtained from the literature, the media developed nationalism and at the same time developed discourses that benefited from the phenomenon of nationalism; As a result, it has been determined that the national identity feeling and consciousness is kept alive. In terms of national identity, which is the cause of negative reactions to national identity, which defines the boundaries of national home to protect the discourse of protection, while the rise of banal and popular nationalism has reached the dangerous dimensions of the possible losses of nationalist currents are mentioned.