Küçük metrekareli konutların iç mimari açısında incelenmesi
- Tez No: 537762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanoğlu var olduğu ilk çağlardan günümüze dek, kendini koruyabileceği, kendini gerçekleştirebileceği ve ait olabileceği bir mekân ihtiyacı duymuştur. Bugünkü“Konut”kavramının doğuşu“ihtiyaç”doğrultusunda gerçekleşmiş olsa da bu kavram için günümüzde çok çeşitli tanımlamalar yapmak mümkündür.Konut somut bir olgu olmasının yanısıra, insanın yaşam mekân tanımlamasıdır ve bu bağlamda soyut ve göreceli bir kavramdır. Yaşam mekân çözümlemelerinde, yaşanan dönemin toplum yapısı, sosyal ve ekonomik şartları, konut yapımı için temin edilebilen malzemeler, malzemeleri işleyip kullanabilmeye olanak tanıyan teknolojik gelişmeler ve gelişmelerin etkin kullanılabilmesi doğrudan etkili olmuştur.Günümüze yaklaştıkça sosyal yapının değişmesine bağlı olarak, tekil yaşamı tercih eden bireyler, öğrenciler, çalışan bireyler ya da yaşlı bireyler yaşamlarının bir dönemlerinde küçük konutlara ihtiyaç duymaktadır.Değişen konut ihtiyaçlarına çözüm sunabilmek için ortaya çıkan kavramlardan biri de“Küçük Konut”kavramı olmuştur, bu kavram konut mekânının sahip olduğu ebatların ölçüsel anlamda küçük olmasını ifade etmektedir. Özellikle küçük konut mekân biçimlenişinde mekana farklı işlevlerin yüklenebilmesi açısından mobilyanın önemli bir girdi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Mekânlar ve tamamlayıcı ögeleri olan mobilyalar, birbirleriyle mutlak bir etkileşim içindedir.Konut iç mekân çözümlemelerinde mobilya tasarımına dikkat edildiği gibi mobilya tasarımında da konut iç mekân özelliklerinin dikkate alınması gerekmektedir.“Küçük Konut”olgusu öncelikle bir yaşam biçimidir, belki her birey için uygun değildir ancak bu durum küçük konutların yaşam için yetersiz birimler olduğu sonucunu doğurmaz.Konut alanının büyüklüğünün kullanıcının yaşam kalitesini artırdığını söylemek doğru olmayacaktır, farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olabilmesi konutun büyüklüğünden ziyade mekan esnekliği ve işlevselliği ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
From the first ages to the present, human beings have felt the need for a place where they can protect themselves, realize themselves and can be belong to. Although the emergence of today's“Housing”concept has been realized due to“need”, it is possible to make a variety of definitions for this concept. In addition to being a concrete fact, housing is the definition of living space of people and in this context is an abstract and relative concept. In the living space analysis, the social structure of the period, social and economic conditions , the materials available for the construction of the houses, the technological developments that enable the materials to be used and the effective use of the developments have been directly effective. As we approach today, depending on the change in social structure, invidualds who prefer singular life, students, working individuals or elderly individuals need small living spaces at some period of their lives .One of the concepts that emerged to offer solutions to changing housing needs was the concept of Small Housing, this concept refers to the small size of the housing space. Especially in the forming of interiors of the small housing spaces, furniture should be considered as an important input in terms of loading different functions. Spaces and the furnitures, which are complementary elements of spaces, interact with each other in an absolute way. It is necessary to take into account in the interior design of the housing the furniture design, at the same time it is also important to residential interior design for furniture design. The fact of“Small Housing”is primarily a way of life, maybe it is not suitable for every individual, but this does not mean that small houses are insufficient for life. It would not be correct to say that the size of the residential area increases the quality of life of the user, the fact that the house can meet the different needs of different users is related to the flexibility and functionality of the space rather than the size of the house.