Sağlıklı yetişkin bireylerde hindistan cevizi meyvesi tüketiminin vücut kompozisyonuna etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of coconut meat consumption onbody composition in healthy adults
- Tez No: 537774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda hindistan cevizi meyvesi ve hindistan cevizinden elde edilen ürünlerin tüketimine dair yapılan çalışmaların sayısı artmıştır. Hindistan cevizi yağı içeriğinde bulunan MCT sayesinde vücut ağırlığı, VKİ, bel çevresi, vücut yağ kütlesi ve yağ yüzdesinde azalmalar sağlayabileceği öngörülmektedir. Ancak literatürde hindistan cevizinin olası yararları ile ilgili birbiriyle çelişen birçok çalışma bulunmaktadır. Yapılan bu çalışma ile sağlıklı bireylerde hindistan cevizi meyvesi tüketiminin vücut kompozisyonuna etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 40.27±8.94 olan 32' si kadın 19' u erkek olmak üzere 51 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Çalışmaya katılan bireyler 4 haftalık sağlıklı beslenme programına tabi tutuldu. Program kapsamında her bireye Schofield denklemine göre alması gereken enerjinin yüzde 55' i karbonhidratlardan yüzde 15' i proteinlerden ve yüzde 30' u yağlardan karşılanacak şekilde sağlıklı beslenme programı hazırlandı. Katılımcılar sağlıklı beslenme programı uygulayan kontrol (n=27) ve sağlıklı beslenme programına ek olarak günlük 50 gr hindistan cevizi meyvesi tüketen deney grubu (n=24) olmak üzere ikiye ayrıldı. Bireylerin program başlangıç ve bitiş tarihi olmak üzere boy uzunlukları, vücut ağırlığı ve bel çevresi ölçüldü ve Tanita SC 330 model BIA cihazı ile vücut yağ kütleleri ve yağ yüzdeleri hesaplandı. Çalışmaya katılan bireylerin ortalama VKİ değeri 26.10±5.61 iken bel çevresi değeri 87.00±16.32 cm idi. Kontrol grubunun vücut ağırlığı, VKİ, bel çevresi, vücut yağ kütlesi ve yüzdesinin anlamlı olarak azaldığı görüldü (p< 0.05). Aynı şekilde deney grubunda da tüm parametrelerde anlamlı olarak azalma olduğu kaydedildi (p=0.00).
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of studies on the consumption of coconut products and coconut meat has increased. Thanks to MCT, which is found in coconut oil content, is predicted to provide reduction of body weight, BMI, waist circumference, body fat mass and fat percentage. However, there are many contradictory studies on the possible benefits of coconut in the literature. This study aims to investigate the effects of coconut meat consumption on body composition in healthy individuals. A total of 51 healthy volunteers (32 male and 19 female) were included in the study. The average age of the volunteers participating in the study was 40.27±8.94 years. A 4-week healthy nutrition program was applied to individuals participating in the study. In this study for each individual has prepared a healthy nutrition program which included 55 percent from carbohydrates, 15 percent from proteins and 30 percent from fat of the energy needed to be taken according to the Schofield equation. Participants were divided into two groups: control (n = 27) who applied a healthy nutrition program and experimental group (n = 24) who consumed 50 gr coconut meat for daily in addition to a healthy nutrition program. Individuals height, body weight and waist circumference were measured at program start and end dates and body fat masses and fat percentages were calculated with the Tanita SC 330 model BIA device. The mean BMI values of participants in the study was 26.10 ± 5.61 while the waist circumference was 87.00 ± 16.32 cm. Body weight, BMI, waist circumference, body fat mass and percentage of fat significantly decreased in control group (p0.05).