Erzincan Girlevik Şelalesinin fiziksel ve sosyal taşıma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of the physical and social carry capacity of Erzi̇ncan Gi̇rlevi̇k Waterfall
- Tez No: 537773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sanayileşme ile birlikte bireyler yaşamlarını, gün geçtikçe daha fazla bozulan ekosistemlerde sürdürmeye başlamıştır. Bu gelişmeler insanların boş zamanlarda dinlenme, eğlenme, tatile çıkma vb. isteklerini daha baskın hale getirmiştir. Rekreasyonel alanlara ihtiyacın artışı planlamacıları dış mekân rekreasyonuna kaynak oluşturan, doğal zenginliklere sahip alanları kullanmaya teşvik etmektedir. Erzincan İli, Çağlayan Beldesi'nde bulunan Girlevik Şelalesi'de, ülkemizin manzara veya doğal peyzaj güzelliği bakımından önemli rekreasyonel alanlarından birisidir. Girlevik Şelalesi ve yakın çevresi özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Rekreasyon taleplerini karşılamaya yönelik çalışmalar devam ederken, maruz kalınan yoğun kullanım alanın doğal kaynak değerleri üzerinde ciddi derecede tahribata neden olmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle Erzincan Girlevik Şelalesinin mevcut durumu ortaya konulmuş, alanın rekreasyon potansiyeli ile taşıma kapasitesi (fiziksel ve sosyal) tespit edilmiştir. Alanın rekreasyonel potansiyeli Gülez (1990) yöntemine göre % 64 olarak belirlenmiştir. Taşıma kapasitesi hesapları incelendiğinde, alanın fiziksel taşıma kapasitesi gün içerisinde 994 kişi, sosyal taşıma kapasitesi ise 742 kişidir. Bu verilere göre alan fiziksel ve sosyal taşıma kapasitelerinin üzerinde kullanıma maruz kalmaktadır. Elde edilen verilere göre öneri alan kullanımlarını gösterir peyzaj projesi hazırlanmıştır. Alanın sürdürülebilir bir şekilde bölge ve ülke turizmine katkı sağlaması için öneriler sunulmuştur. Ayrıca yapılan bu çalışma birinci derece sit alanı olmasına rağmen henüz koruma amaçlı imar planı hazırlanmamış Girlevik Şelalesi ve benzer alanların koruma amaçlı imar planlarının hazırlanması ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesi için yol haritası olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Together with industrialization, individuals have begun to live their lives in increasingly degraded ecosystems. These developments in people's leisure time; rest, have fun, vacation etc. requests made more dominant. Increased need for recreational areas; It encourages its planners to use areas that are the source of outdoor recreation and have natural richness. Girlevik Waterfall, one of the most important recreation areas of our country in terms of landscape and natural landscape beauty, is located in Çağlayan town of Erzincan. Girlevik Waterfalls and its surroundings are visited by many local and foreign tourists especially during the summer months. While efforts to meet the demands of recreation continue, its intensive use of exposed areas causes serious damage to the natural resource values of the area. In the scope of the research, the current status of the Girlevik Waterfall was investigated and the carry capacity (physical and social) of the area with its recreation potential was determined. The recreational potential of the site was determined as 64% according to Gülez (1990) method. When the carrying capacity calculations are examined, the physical carrying capacity of the area is 994 persons during the day and the social carrying capacity is 742 people on the same route. According to these data, the area is used above the physical and social carrying capacity. In the light of the data obtained, a landscape project showing the usage of suggestions is prepared. Sustainable recommendations for the study area are presented to contribute to the tourism of the region and the country. In this study, it was prepared as a road map for the first degree protected area Girlevik Waterfall and similar areas where no zoning plan was prepared.