Yeraltı metro istasyonlarındaki algılsal faktörlerin ve tema kavramının incelenmesi: M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü hattı örneği
Investigation of perceptual parameters and theme concept in metro stations: M6 Levent- Boğaziçi University/Hisarustu line example
- Tez No: 537800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ulaşım, nüfusun hızla artması ve kentsel yerleşim alanlarının büyümesi ile birlikte şehirlerin en büyük problemlerinden biri halindedir. İki nokta arasında erişim sağlanırken harcanan zaman ve efor toplu taşıma sistemlerinde alternatif çözüm önerileri doğurmaktadır. Daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenilir ulaşım deneyimi sağlayan raylı sistemler modern toplu taşıma araçları olarak gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Metro sistemleri kent hayatı içinde sağladığı avantajlar ile günden güne daha büyük kitleler tarafından tercih edilmektedir. Sık kullanılan kamusal alanlar içinde yer alan metro istasyonlarının işlevsellikleri kadar iç mekan tasarımları da estetik açıdan büyük önem arz etmektedir. Bir mekana yönelik oluşan fikir ve hisler, öncelikle beş duyu organı aracılığıyla algılanan, ardından da; o mekana karşı psikolojik olarak hissedilenlerle beraber, mekanın özünün kavranmasını sağlar. Bu öz edinim, mekanın teması olarak kullanıcılara yansır. Beğeni düzeyi yüksek bir iç mekan atmosferi yaratmak, tasarımcının belirli bir konu üzerinde yoğunlaşması, bir tema seçmesi ve bu temayı kullanıcılarına iyi aktarmasıyla mümkün olabilir. Doğru belirlenmiş bir tema etkisinde yaratılan ilgi çekici bir yapay atmosfer, sürekliliği olan bir mekan tasarımına dönüşebilir. Dünya genelinde metro istasyonları, kentsel yönden estetik değer taşıyan, şehrin tanıtımına katkıda bulunan sanatsal ve kültürel kimlikte yapılar olarak tasarlanmıştır. Temalı metro istasyonları kullanıcıların psikolojilerinde olumlu duygular çağrıştırmakta, eğitsel ve kültürel fayda sağlamaktadır. Özellikle müze ve tarihi doku gibi turistlik çevrelerde bulunan metro istasyonlarının içinde bulundukları dokuyu yapıya yansıttıkları dünyada uygulanmış bir çok örnekte görülmektedir. Bu durum kent kültürünün tanıtımına katkı sağladığı gibi turizm ve ekonomik yönden süreklilik arz eden kamusal mekanlar oluşmasını sağlamaktadır. Araştırma kapsamında dünyadaki önemli metro istasyon örneklerinin ve alan çalışması olarak seçilen İstanbul M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi/Hisasrüstü Metro Hattının yolculu alanlarındaki mekanların tasarım yönünden eksikleri irdelenmiştir. Sonuç olarak yapılan araştırmalar doğrultusunda M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi/Hisasrüstü Metro Hattının analizleri yapılmış eksik görülen noktalara öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation is one of the biggest problems of the cities with the rapid increase in population and the growth of urban settlements. The time and effort spent accessing the two points leads to alternative solutions in public transport systems. Rail systems, which provide a faster, more comfortable and more reliable transportation experience, are being developed and expanded as modern public transportation vehicles. Metro systems are preferred by the larger masses day by day thanks to the advantages they provide in urban life. In addition to the functionality of the subway stations in public spaces, interior design is of great importance in terms of aesthetics. The ideas and feelings about a space are perceived primarily by means of five senses; it enables the understanding of the essence of the space together with the psychological feeling towards the place. This self-acquisition reflects to users as the theme of space. Creating a high-level indoor atmosphere can be possible if the designer concentrates on a particular subject, chooses a theme, and conveys it well to its users. An intriguing artificial atmosphere created under the effect of a correctly defined theme can be transformed into a permanent space design. Metro stations around the world have been designed as structures of artistic and cultural identity, which have an urban aesthetic value and contribute to the promotion of the city. The themed metro stations provide positive emotions and provide educational and cultural benefits in the psychology of users. It is seen in many examples that are applied in the world where the metro stations in tourist circles, especially in the museum and historical texture, reflect the texture they are in the structure. This situation contributes to the promotion of urban culture as well as providing the continuity of public spaces that are tourism and economic. Within the scope of the research, the missing metro station samples and the design of the spaces of the M6 Levent-Boğaziçi University/Hisasrüstü Metro Line, which is selected as the field study, are examined in terms of design. As a result, in line with the researches, M6 Levent-Boğaziçi University/Hisasrüstü Metro Line was analyzed and suggestions were made for the missing points.