Flow visualization and determination of temperature distribution in inclined channels
Eğimli kanallarda akış görüntülenmesi ve sıcaklık dağılımının incelenmesi
  1. Tez No: 504204
  2. Yazar: ABDÜLAZİZ MEHMET SAĞLAMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde yeraltı ulaşım sistemleri insan hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Büyük şehirlerde, her gün milyonlarca insan yer altı ulaşımını kullanmaktadır. Yeraltında doğabilecek en büyük problemlerden biri çıkabilecek bir yangın ve neticesinde oluşacak zehirli gaz salınımıdır ki bu durum için önlemler alınmalıdır. Yer altı istasyonlarında açık havaya çıkışlar merdivenler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Söz konusu merdivenlerin yer düzlemi ile yaptığı açı eğim açısı olarak adlandırılmaktadır. Yangın durumunda dikkate alınması gereken en önemli bölge de insanların açık havaya tahliyesinin sağlandığı merdivenlerdir. Bu çalışmanın amacı, metro tünellerinden esinlenerek yapılmış yatay ve eğimli bölümlerden oluşan bir tünelde, yangın anında duman akışının ve sıcaklık dağılımının karakteristik özelliklerini incelemektir. Bu güne kadar benzer durumlarda insanların zehirli gazdan etkilenme riskini azaltmak için birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, 25 derece ile 40 derece arasında olacak şekilde, daha yüksek eğim açılarında tünel içi hava akışı ve sıcaklığının karakterizasyonunu belirlemek için hem deneysel, hem de sayısal analizler yapılmıştır. Duman akışı bir HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) programı ile incelenmiştir. Duman dağılışı, hız vektörleri ve tünel boyunca sıcaklık dağılımı analizi yapılmıştır. Deneysel çalışmada, tünel boyunca belirlenen altı kesit alanına ısıl çiftler yerleştirilerek sıcaklık dağılımı ölçülmüş ve bu sonuçlar HAD çözümünü doğrulamak amacı ile kullanılmıştır.Deneysel çalışmada, yakıt olarak propan-bütan karışımı kullanılarak oluşturulan kontrollü yangın çıkarılmış, ısıl çiftler kullanılarak tunel boyunca belirlenen noktalardan sıcaklık verileri toplanmıştır. Bunun yarı sıra, deneysel ve sayısal çalışmaların sonuçları karşılaştırılmış olup sıcaklık datalarındaki trendlerin birbiri ile uyum içinde olduğu görülerek hız profillerinin incelenmesi sayısal olarak yapılmıştır. Havalandırma hızının, eğim açısının ve yangın konumunun tünel içerisindeki sıcaklık ve hız profillerine etkileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subway transportation systems play an important role in human life in this century. Millions of people make use of subway transportation every day in metropolises. In subways, there is a very crucial situation“case of fire and smoke generation”that must be prevented. In subway areas, it is known that stairs are used to connect the ground with the subway area, metro stations in other words. Stairs have an angle with the ground horizontal called as the tilt angle. The most important case of smoke movement in case of a fire occurs in the area of the subway constructions as being fresh air access for people. Originating a metro tunnel and simulating the case of fire, the objective of this thesis is to understand the smoke flow and temperature distribution characteristics in a combined tunnel composed of horizontal and inclined parts. Many types of research have been made so far to lower the risk of poisoning cases due to smoke. In this study, both experimental and numerical investigations were made having larger tilt angles for the inclined parts of the domain varying from 25 to 40 degrees.The smoke flow patterns were observed by means of a CFD (Computational Fluid Dynamics) program.Velocity fields and the temperature distributions were investigated through the tunnel. In the experiment, a controlled fire was started by burning mixture of propane-butane mixture and temperature distribution data was collected throughout the experimental tunnel using thermocouples attached in six planes located in the setup cross-sections. The experimental results were used to verify the CFD solution. Temperature trends show indicative manner so that velocity profiles were investigated numerically. Effects of the ventilation velocity, inclination angle and fire location on the temperature and velocity profiles in the tunnel were investigated.