Kurucuova yöresinde odunsu tür zenginliğinin yetişme ortamı faktörlerine göre dağılımı
Distribution of woody species richness in Kurucuova region according to environmental factors
- Tez No: 537840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜVENÇ NEGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında Kurucuova yöresinde odunsu tür zenginliğinin yetişme ortamı faktörlerine göre dağılımı incelenmiştir. Çalışmamızda ilk olarak arazi çalışmaları yapılmış ve bitki türleri ile çevresel değişkenler kaydedilmiştir. Ardından büro ortamında veri girdileri yapıldıktan sonra çeşitli analiz yöntemleri uygulanmıştır. Analizler sırasında ilk olarak vejetasyon grupları ile alfa çeşitliliği arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ardından tür çeşitlilik bileşenleri ile çevresel değişkenler arasında ilişki spearman sıralı korelasyon analizi ile incelenmiştir. Daha sonra modelleme çalışmalarına geçilmiştir. Modelleme çalışmaları regresyon ağacı yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmada ayrıca örnek alanların ordinasyon eksenleri üstündeki dereceli dağılımını belirlemek için ordinasyon teknikleri (uyum analizi (RA), eğilimsiz uyum analizi (DCA) ve metrik olmayan çok boyutlu ölçeklendirme analizi (NMDS)) uygulanmıştır. Arazi envanteri sonucunda 70 örnekleme alanından temin edilen araştırma verileri ile çeşitlilik bileşenleri hesaplanmıştır. Toplamda 35 bitki türü envantere kaydedilmiştir. Alfa çeşitlilik bileşenleri içerisinde Shannon- wiener indisinin en önemli sonucu verdiği belirlenmiştir. Vejetasyon grupları ile alfa çeşitliliği arasındaki ilişkiler sonucunda 3 farklı grup ayrımı elde edilmiş(A,B,C) A ve C ayrım grubuyla çeşitliliğin pozitif, B ayrım grubuyla ise negatif ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Tür çeşitlilik bileşenleri ile çevresel değişkenler arasında ilişki sonucunda yüzey taşlılığı ve yükselti değişkenleri en önemli ilişkiyi göstermiştir. Modelleme sonuçların da ise yükselti ve sıcaklık indeksi değerlerinin en önemli sonuçları verdiği belirlenmiştir. Derecelendirme ve ilişkilendirme analizleri sonucunda ise en uygun sonucu metrik olmayan çok boyutlu ölçeklendirme analizi (NMDS) analizi vermiştir. NMDS analizinde de yüzey taşlılığı değişkeni odunsu tür çeşitliliği için en önemli değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the distribution of woody plant species richness according to environmental factors in the California region is investigated. Firstly, field studies were conducted. Plant species and environmental variables were recorded. Then data entry and analysis was conducted in the office environment. The relationships between vegetation groups and alpha plant diversity were investigated. Then the relationship between environmental variables and plant species diversity components were examined by Spearman correlation analysis Then modeling studies were started. Modeling studies were done by regression tree technique. Ordination techniques (correspondence analysis (RA), canonical correspondence analysis (CCA), and non-metric multidimensional scaling (NMDS)) were also applied in order to determine gradual distributions of sample plots on ordination axes. The data were collected from 70 sample plots. The obtained data and the diversity components were calculated.11. In total, 35 plant species were registered in the inventory. It was determined that Shannon-wiener index gives the most important result in alpha diversity components. As a result of the relationships between vegetation groups and alpha diversity, 3 different groups were obtained (A B C). It was determined that diversity was positive with A and C distinction groups and negative with B distinction group. As a result of the relationship between species diversity components and environmental variables, surface stoniness and altitude variables showed the most important relationship. Modeling results showed that the altitude and temperature index values give the most important results. As a result of the ordination techniques, the most appropriate result was non-metric multidimensional scaling (NMDS) analysis.As a result of NMDS analysis, it was reached surface stoniness variability was the most important variable for woody species diversity.