Kurucaova-Gölyaka (Beyşehir / Konya) ve Yenişarbademli (Isparta) arasında kalan bölgenin florası
The flora of the region among Kurucaova-Gölyaka (Beyşehir / Konya) and Yenişarbademli (Isparta)
- Tez No: 251380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN TUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Kurucaova, Gölyaka ve Yenişarbademli arasında kalan bölgenin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Davis tarafından kulanılan kareleme sistemine göre C3 karesi içerisindedir. Çalışma alanından 2008-2009 yılları arasında toplanan 847 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 81 familya ve 339 cinse ait 508 takson (339 tür, 104 alttür, 65 varyete) tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik takson sayısı 46'dır. Alandaki kültür bitkisi sayısı 61'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları şöyledir: Akdeniz elementleri 93 (% 18.30), İran-Turan elementleri 51 (% 10.03), Avrupa-Sibirya elementleri ise 24 (% 4.72). Geriye kalan 340 (% 66.92) taksonun 108'i (% 21.25) geniş yayılışlı iken 232'si (% 45.66) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. İçerdikleri takson sayısına göre büyük familyalar sırayla Compositae (Asteraceae) 59, Leguminosae (Fabaceae) 52, Labiatae (Lamiaceae) 34, Cruciferae (Brassicaceae) 32, Gramineae (Poaceae) 29, Rosaceae 27, Caryophyllaceae 19, Scrophulariaceae 19, Umbelliferae (Apiaceae) 18 ve Liliaceae 18'dir. Takson sayısına göre en büyük cinsler ise Astragalus 10, Trifolium 9, Centaurea 7, Veronica 6, Vicia, 6, Allium 5, Silene 5, Alyssum 4, Salvia 4 ve Anthemis 4'tür.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine The flora of the region among Kurucaova, Gölyaka and Yenişarbademli. The research area is in the C3 square according to the Grid system used by Davis. As a result of the examination of 847 plants specimens which were collected from the research area between 2008-2009, 508 taxa (339 species, 104 subspecies and 65 varietes) that belong to 81 families and 339 genera have been determined. In the research area the number of endemic taxa is 46. The number of cultivars in the area is 61. According to the phytogeographical regions the figures of the taxa are as follows: Mediterranean are 93 (18.30 %), Irano-Turanian are 51 (10.03 %) and Euro-Siberian are 24 (4.72 %). While 108 (21.25 %) taxa out of the remaining 340 (66.92 %) taxa are widespread, 232 (45.66 %) taxa are unknown. The largest families according to the number of taxa in the research area are as follows: Compositae (Asteraceae) 59, Leguminosae (Fabaceae) 52, Labiatae (Lamiaceae) 34, Cruciferae (Brassicaceae) 32, Gramineae (Poaceae) 29, Rosaceae 27, Caryophyllaceae 19, Scrophulariaceae 19, Umbelliferae (Apiaceae) 18 and Liliaceae 18. The largest genera are Astragalus 10, Trifolium 9, Centaurea 7, Veronica 6, Vicia, 6, Allium 5, Silene 5, Alyssum, Salvia 4 and Anthemis 4.