Kolemanit konsantratör atığı katkılı çimento ile üretilen harçların normal Portland çimentosu ile üretilen harçla sıcaklık etkisi yönünden karşılaştırılması
Comparison of mortars produced with boron cement and normal Portland cement in temperature terms of influence
- Tez No: 537853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılarda kalıcı hasarlara yol açan, betonun, fiziksel ve mekanik özelliklerini değiştirerek, dayanım ve dayanıklılığını düşüren en büyük faktörlerden biri yüksek sıcaklıktır. Ne zaman ortaya çıkabileceği tahmin edilemeyen bu faktör, önemli ölçüde can ve mal kaybına sebep olmaktadır. Betonarme yapıların, yüksek sıcaklığa maruz kalması durumun da, dayanımı artırarak, hasarı en aza indirmek ya da koruyucu önlemler alabilmek için mineral ve kimyasal katkılar ile atık malzemelerin de(uçucu kül, yüksek fırın curufu, kolemanit vd. ) beton içerisinde kullanımı giderek önem kazanmıştır. Bu çalışma kapsamında yüksek sıcaklığa maruz kalmış, kolemanit konsantratör atığı katkılı harçların basınç ve eğilme kapasitelerindeki değişimler deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla kolemanit konsantratör atığı ile çimento, %0, %2, %3, %4, %5, %6, %7, %8, %9 ve %10 oranlarında yer değiştirilerek harç numuneleri hazırlanmıştır. Bu numuneler 20, 150, 300, 450, 600 ve 750C sıcaklıklara maruz bırakılmış ve havada soğutma işlemi gerçekleştirilmiştir. Numuneler üzerinde basınç ve eğilme deneyleri yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda, basınç dayanımında kolemanit katkısız referans numunelerinde basınç dayanımı kaybı 750C'de %68, %10 kolemanit konsantratör atığı katkılı numunelerde ise %12 olarak bulunmuştur. Kolemanit konsantratör atığı katkılı harç numunelerinde düşük sıcaklık seviyelerinde, basınç dayanımlarının arttığı ancak %4 kolemanit konsantratör atığı katkısı sonrası dayanımın azalma eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde, Eğilme dayanımı kaybı, kolemanit katkısız numunelerde 750C'de %71, %10 atık katkılı numunelerde ise %59 olarak bulunmuştur. Düşük sıcaklık seviyelerinde, Kolemanit katkılı harç numunelerinde, eğilme dayanımlarının arttığı ancak %5 kolemanit konsantratör atığı katkısı sonrası dayanımın azalma eğiliminde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest factors that cause permanent damage on the buildings and change the physical and mechanical properties of the concrete and reduce its strength and durability is high temperature. This unpredictable factor, when it may occur, causes significant loss of life and property. The use of mineral and chemical additives as well as waste materials (fly ash, blast furnace slag, colemanite etc.) in concrete has become increasingly important in order to reduce the damage or protective measures, even when reinforced concrete structures are exposed to high temperatures. In this study, the changes of the compressive and flexural capacities at the colemanite concentrate waste mixed mortar exposed to high temperature were investigated experimentally. For this purpose, mortar samples were prepared with %0, %2, %3, %4, %5, %6, %7, %8, %9, %10 replacement rate among colemanite concentrate waste and cement. These samples were exposed to 20, 150, 300, 450, 600 and 750C temperatures and air cooling was performed. Compressive and flexural experiments were performed on the samples. At the end of these experiments, it was determined that at 750oC compressive strength loss at the reference sample is %68 while %10 colemanite concentrate waste additive sample is %12. As a conclusion, it is defined that compressive strength of colemanite concentrate waste additive sample was increased at the low temperature however it is aimed to decrease more than %4 additive rate. In the same situation, it was determined that at 750oC flexural strength loss at the reference sample is %71 while %10 colemanite concentrate waste additive sample is %59. As a conclusion, it is defined that flexural strength of colemanite concentrate waste additive sample was increased at the low temperature however it is aimed to decrease more than %5 additive rate.