Kolemanit atığı katkılı portland çimentoların mekanik özellikleri üzerine alkali tuzların etkisinin incelenmesi
An investigation on the effect of alkaline salts on the mechanical properties of portland cement containing colemanite waste
  1. Tez No: 150554
  2. Yazar: İSMAİL AKÇAGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASIM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV KOLEMANİT ATIĞI KATKILI PORTLAND ÇİMENTOLARIN MEKANİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ALKALİ TUZLARIN ETKİSİNİN İNCELENMESİ ismail AKÇAÖZ Kimya, Yüksek Lisans Tezi, 2004 Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Asım OLGUN ÖZET Günümüzde endüstri atıklarının çimento ve beton sanayinde hammadde olarak kullanımına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Bu atıkların değerlendirilmesi sektöre ekonomik ve çevreye verebilecekleri zararların azaltılması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada bor cevherlerinden biri olan kolemanitin zenginleştirilmesi sırasında oluşan konsantratör atığının çimentoda üretiminde kullanılan alçı taşı yerine kullanabilirliği araştırılmıştır. Bu atık belirli oranda portland çimentosu klinkeri ve alçıtaşına katılarak çimento karışımı hazırlanmış, hazırlanan çimentonun priz süresi, hacim genleşmesi, basınç dayanımı, eğilme dayanımı gibi fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine bu atığın etkileri incelenmiştir. Kolcmanit atığı katkılı çimentolardan hazırlanan çimentolara değişik oranlarda polimcr kökenli, süper plastikleştiriciler olarak da adlandırılan naftalin formaldehit sülfonat (NFS) ve melamin formaldehit reçinesi (MFR), alkali tuzları olarak kalsiyum klorür (KK) ve sodyum sülfat (SS) ilave edilmiş ve ilave edilen bu kimyasalların çimento priz süresi ve basınç dayanımları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Alkali Tuzu, Basınç Dayanımı, Eğilme Dayanımı, Çimento Harcı, Kolemanit Konsantratör Atığı, SEM, XRD, XRF.
Özet (Çeviri)
AN INVASTIGATION ON THE EFFECT OF ALKALINE SALTS ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF PORTLAND CEMENT CONTAINING COLEMANİTE WASTE Ismail AKÇAÖZ Chemistry Department, M.S. Thesis, 2004 Thesis Supervisor: Assist. Prof. Dr. Asım OLGUN SUMMARY The use of industrial wastes as a raw material in the production of cement and concrete has gained much interest in recent years. Utilization of this kind of waste is very important both economically and environmental point of view. In this study, the use colemanite ore waste, which is produced during the enrichment of colemanite, instead of gypsum in the production of cement, was investigated. Several different cement compositions were prepared by mixing this waste with the clinker. The cement produced was examined for setting time, water consistency, volume expansion, compressive and bending strength. Cements containing colemanite ore waste were mixed with different ration of sodium sulfate (SS), calcium chlorur (KK), sulphonated naphthalene formaldehyde (NFS) and melamine formaldehyde resin (MFR) the specimens were examined through a number of tests, such as setting time, strength. Key Words : Alkaline Salts, Compressive Strength, Bending Strength, Cement Mortar, Colemanite Concentrator Waste, SEM, XRD, XRF.