Bor endüstri atıkları ve traverten atıklarının çimento üretiminde katkı maddesi olarak değerlendirilmesi
Utilization of boron industry wastes and traverten wastes in cement producing as an additive material
- Tez No: 465249
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Endüstriyel atıklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de azımsanmayacak derecede çevresel kirliliğe neden olmaktadır. Özellikle ülkemizde bulunan bor madenlerinden dolayı bor endüstri atıkları, yeraltı sularının zenginliğinden kaynaklanan traverten atıklarının değerlendirilmesi, hem çevre kirliliği hem de ülke ekonomisine katkısından dolayı, önemlidir. Yapılan bu çalışmada Kütahya-Emet-Espey yöresindeki bor endüstri atıkları (kolemanit konsantratör atıkları ve borojips) ve Tokat-Turhal yöresindeki traverten fabrikası atıklarının çimentoya katkı maddesi olarak ilave edilmesi ve bu şekilde değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca çimentoda katkı maddesi olarak perlitin de bu atıklarla birlikte kullanılarak çimento dayanımı açısından kullanılabilirliği incelendi. Bor endüstri atıkları (kolemanit konsantratör atığı), traverten atığı ve perlit % 5, % 10, % 15 ve % 20 oranlarında çimento klinkerine katılarak hazırlanan çimentoların priz süresi, hacim genleşmesi, basınç dayanımı ve ögütme performansı gibi fiziksel özellikleri incelenerek TS 24 değerleri ile uyum halinde olduğu ve bu katkıların en fazla %20 oranına kadar çimentoya katılarak değerlendirilebileceği gözlendi. Hazırlanan katkılı çimentoların kimyasal analizleri XRF (XRay Fluoresans) tekniği ile yapılıp Türk Standartları'nın değerleri ile uyumlu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Industrial wastes cause environmental pollution in our country as much as it is in the whole world. The evaluation both of boron industry wastes due to the boron mines and the traverten wastes arising from the richness of the ground waters is important because of environmental pollution and contribution to the our economy of the country. In this study, it was aimed to add and evaluate the wastes from the boron industry waste (Colemanite concentrate waste and Borojips) and the travertine plant waste in the region of Kütahya-Emet-Espey as cement additives. In addition, Perlite as an additive material in cement was used together with these wastes to examine the usability in terms of cement strength. The blended cement was prepared as add boron industrial wastes (colemanite concentrate waste), traverten waste and perlite to cement cilinker at ratio of 5, 10, 15 and 20%. Phisical properties of the cement such as on setting time, volume expansion, compressive strength and grinding time were investigated. It is observed that these physical properties are compatible with TS 24 and that these additives can be evaluated by adding at most 20% to cement clinker. The chemical analyzes of the prepared cements were carried out by XRF (XRay Fluorescence) technique and determined to be compatible with the values of the Turkish Standards.