Detecting queue length on urban arterials using floating car data (FCD)
Hareketli araç verisi (FCD) kullanarak kentsel arterlerde kuyruk uzunluğu tespiti
  1. Tez No: 537855
  2. Yazar: ORUÇ ALTINTAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN, PROF. DR. KAĞAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kuyruk uzunluğunun sinyalize kavşak yaklaşım kolunda veya kesintisiz kentsel arterdeki dar boğaz yakınlarında doğru tahmin edilmesi iyi bir trafik koridor yönetimi için önemlidir. Kuyruk boyunun doğru tahmini güvenilir trafik verisinin olmasını gerektirir ki bu trafik verisi geleneksel olarak döngü detektörlerinden, video kamera vb. verilerden elde edilmektedir. Düşük maliyeti ve geniş ağ alanı sebebiyle, Hareketli Araç Verisi (FCD) son zamanlarda alternatif veri kaynağı olarak daha fazla kullanılmaktadır. Trafikte hareket eden GPS donanımlı araçlardan elde edilen FCD, gerçek zamanlı olarak 1 dakikalık aralıklarla bile birçok segment için hız veya seyahat süresi verilerini sağlamaktadır. Bu tezin ana konusu, FCD verisi kullanarak hem sinyalize kavşakta hem de kesintisiz kentsel arterde kuyruk uzunluğunu tahmin etmek için matematiksel bir model geliştirmektir. Geliştirilen model temel olarak kuyruk uzunluğu tahmini için eşik hız değerinin belirlenmesine dayanmaktadır. 4-düğüm noktalı sonlu eleman interpolasyonu tekniği kullanılarak FCD'den elde edilen hız alan verisi, sanal araç takip verisini oluşturmak ve FCD'de eş-hız eğrilerini elde etmek için kullanılmıştır. Modelin performansı öncelikle VISSIM benzetim ortamında oluşturulan bir sinyalize kavşağın yaklaşım kolunda test edilmiştir. Sonrasında, modelin performansı Ankara ili içerisinde bulunan iki koridorda (kesintisiz kentsel arter ve sinyalize kavşak) değerlendirilmiştir. Sinyalize kavşak için, eşik hız değeri 20 km/sa olduğunda, önerilen modelle gözlemlenen kuyruk boyu ile tahmin edilen kuyruk boyunun ortalama karesel hatanın karekökü (RMSE) değeri 23.21 m ve ortalama mutlak yüzde hata (MAPE) değeri 7.68% olarak hesaplanmıştır. Kesintisiz akımın olduğu kentsel arterde ise eşik hız değeri 42 km/sa olarak seçildiğinde, kuyruk boyunun zaman içerisindeki değişim profili elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate estimation of queue lengths whether in the approach of a signalized intersection or near a bottleneck location along an uninterrupted urban arterial is essential for better traffic management. This requires reliable traffic data, which is traditionally obtained from loop detectors, video cameras, etc. More recently, Floating Car Data (FCD) is being increasingly used as an alternative traffic data source due to its lower cost and high coverage area. Commercially available FCD is obtained from GPS equipped vehicles moving in the traffic and can provide speed or travel time data for many segments for even 1-min intervals in real-time. The main focus of this thesis is to develop a mathematical model to estimate queue length (QL) in both signalized intersections and uninterrupted arterials using FCD. The model is mainly based on determination of speed threshold value for QL estimation. Speed field, generated from FCD using 4-node quadratic interpolation technique, was used to generate imaginary vehicle trajectory data and provided iso-speed contours in FCD. The model performance was first tested in VISSIM environment by creating a hypothetical approach leg of a signalized intersection. Later, model performance was evaluated in two study corridors (an uninterrupted urban arterial and a signalized intersection) located in Ankara. For the signalized case, selection of speed threshold of 20 km/h provided promising estimation results with a root mean square error (RMSE) of 23.21 m and a mean absolute percentage error (MAPE) of 7.68%. For the uninterrupted corridor, selection of speed threshold as 42 km/h provided the maximum QL profile over time.