Efficient simulation and modelling of counterparty credit risk
Karşı taraf kredi riski modellemesi ve etkin simülasyonu
  1. Tez No: 537878
  2. Yazar: ALPER ALİ HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR, PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
2008-2009 krizi sonrasında Karşı Taraf Kredi Riski ölçümü Basel-III düzenlemelerinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Söz konusu riskin ölçümü yüksek hesaplama maliyeti doğuran karmaşık hesaplamalar, simülasyonlar ve senaryo üretim süreçlerini içermektedir. Ayrıca, Karşı taraf temerrüt tahmin süreci, ekonomik ve finansal koşulları dikkate alan senaryo üretimine, karşı tarafın finansal durumu ve likidite koşulları ile bankanın durumuna da bağlı olarak değiştiğinden önem taşımaktadır. Bu tezde, Karşı Taraf Kredi Riski ölçümü özelinde etkin bir simülasyon altyapısı ve esnek yapısal kredi riski modelleri geliştirilmiştir. Bu çerçevedeki kredi riski modelleri, Varyans Gama süreci çerçevesinde Merton yapısal özelliğini ve Black-Cox Bariyer-Stokastik bariyer özelliklerini taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca söz konusu kredi riski modelleri, stokastik volatilite sürecini içerecek şekilde de genişletilmiştir. Ek olarak, stokastik volatilite modelleri, likidite düzeyinin opsiyon fiyatı üzerindeki etkisini gösterecek şekilde düzenlenmiştir. Tezdeki tüm modeller taraflar arası kredi riski bağımlılığını içerecek şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After 2008-2009 crisis, measurement of Counterparty Credit risk has become an essential part of Basel-III regulations. The measurement involves a complex calculation, simulation and scenario generation process which involve a heavy computational cost. Moreover, the counterparty default calculation is an important part depending on scenario generation and state of the economy, state of the counterparty, liquidity as well as the bank itself. In this thesis we develop flexible structural credit risk models and an efficient simulation framework for \CCR calculations. The credit risk models are of Merton type, Black-Cox Barrier type and Stochastic Barrier type in \VGU environment. We proceeded by modifying stochastic volatility models to be used for credit risk and default dependence. Moreover, we derive a liquidity adjusted option price for stochastic volatility models to measure indirect effect of liquidty on credit spreads. The models studied were all developed to include default dependence between counterparties using an affine factor framework.