N-2(-Aminobenzoil)benzotriazolleri kullanarak sübstitüe kinazolonların tek işlemde sentezi
Synthesis of substituted quinazolinones by using N-(2-Aminobenzoyl)benzotriazoles in one-pot reaction
  1. Tez No: 537879
  2. Yazar: İLBİLGE MERVE ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Azotlu heterosiklik bileşikler tıp, eczacılık, biyomühendislik gibi alanlarda yaygın kullanıma sahip olduğundan dolayı oldukça önemli organik bileşiklerdir. Özellikle ilaç endüstrisinde ve tıbbi kimyada ilaç sentezi ve hastalıkların tedavisi için önemi büyüktür. Bu bileşiklerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi sentetik organik kimyacıların önemli çalışma konularından biridir. Kinazolon halkası yaklaşık 150 alkaloidin ve ilacın yapısında bulunur. Doğal olarak oluşan ve laboratuvar ortamında sentezlenen kinazolon türevleri antifungal, antimalaryal, antihiperlipidemik, antikonvülsant, antikanser gibi pek çok biyolojik ve farmakolojik etki göstermektedir. Bu tez çalışmasında, sübstitüe kinazolonlar N-(2-Aminobenzoil)benzotriazol bileşiklerinin amonyum asetat, çeşitli primer amin, hidrazid, ortoester ve aldehitler ile muamele edilmesi ile tek basamakta sentezlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
N-Heterocyclic compounds are very important organic compounds because they are widely used in medicine, pharmacy, bioengineering. Especially in the pharmaceutical industry and in medical chemistry, it is of great importance for drug synthesis and treatment of diseases. The synthesis of these compounds and the examination of their biological activity is one of the major study topics of synthetic organic chemists. The quinazolinone ring is present in the structure of about 150 alkaloids and drug. The naturally occurring and synthesized quinazolinone derivatives have many biological and pharmacological effects such as antifungal, antimalarial, antihyperlipidemic, anticonvulsant, anticancer. In this thesis, substituted quinazolinones are aimed to be synthesized in a one-pot reaction by treating the N-(2-aminobenzoyl)benzotriazole compounds with ammonium acetate, various primary amines, hydrazides, orthoesters and aldehydes.