İnmeli hastalarda motor imgeleme yeteneğinin incelenmesi
Motor imagery ability in patients with stroke
- Tez No: 537887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnme sonrası üst ekstremite fonksiyonunu arttırmak için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri motor imgelemedir (MI). İnmeli hastaların MI yeteneğinin ne derece etkilendiği hakkında literatürde yeterli bilgiye rastlanmamıştır. Çalışmamızın amacı; a) inme geçirmiş bireylerdeki motor imgeleme yeteneğinin sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında farklı olup olmadığını belirlemek, b) inmeli hastalarda demografik ve klinik özelliklere göre motor imgeleme yeteneğini tespit etmektir. Çalışmaya 41 inmeli hasta ve 43 sağlıklı birey dahil edildi. İnmeli bireylerin üst ekstremite motor etkilenim düzeyleri Fugl-Meyer Değerlendirmesi- Üst Ekstremite (FMDÜE) ile değerlendirildikten sonra tam, yeterli, limitli ve zayıf fonksiyon olmak üzere 4 alt gruba ayrıldı. Katılımcıların imgeleme yetenekleri Hareket İmgeleme Anketi-3 (HİA-3), Kutu ve Blok Testi (KBT)'nde mental kronometri oranı ve Kaotik Motor İmgeleme Değerlendirmesi- El Rotasyonu (KMİD-1) ile değerlendirildi. KBT ve KMİD-1 alt skorları kontrol grubunda daha yüksek iken; HİA-3'ün yalnızca kinestetik imgeleme skoru inme grubunda daha yüksekti. Vizüel imgeleme açısından gruplar arası fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Motor imagery (MI) is one of the most commonly used techniques to increase upper extremity function after stroke. However, there is no enough knowledge about the extent of MI ability impairment after stroke The aims of our study are: a) to determine whether MI ability in stroke patients is different compared to healthy individuals, b) to determine the MI ability according to demographic and clinical characteristics in stroke patients. 41 patients with stroke and 43 healthy participants are included in the study. After the assessment of upper extremity impairment with Fugl-Meyer Assessment- Upper Extremity (FMAUE), patients divided into 4 sub-groups. MI ability of participants are evaluated with Movement Imagery Questionairre-3 (MIQ-3), Box and Block Test (BBT)- mental chronometry ratio and Chaotic Motor Imagery Assessment- Hand Rotation (CMIA-1). The parameters in CMIA-1 and BBT were better in the healthy subjects while only the kinesthetic imagery score of MIQ-3 was higher in the stroke patients. There was no significant visual imagery difference between the groups.