İnme hastalarında omuz ağrısı ile motor imgeleme yeteneği üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between shoulder pain and motor imagery ability, upper extremity functions and quality of life in stroke patients
  1. Tez No: 852412
  2. Yazar: CELAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, inme hastalarında omuz ağrısı ile motor imgeleme yeteneği, üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesiydi. İnme tanısı almış hastalardan, omuz ağrısı olanlar birinci grubu, omuz ağrısı olmayanlar ikinci grubu ve bu iki gruba benzer sosyodemografik özelliklerdeki sağlıklı katılımcılar üçüncü grubu oluşturdu. Çalışma, her grupta 20 kişi olacak şekilde 60 katılımcı ile yürütüldü. Omuz ağrılı inme katılımcılarının ağrı düzeyleri, Vizüel Analog Skalası ile değerlendirildi. İnmeli ve sağlıklı katılımcıların motor imgeleme yeteneklerinin değerlendirilmesinde, Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi ve“Recognise Shoulder App”mobil uygulama içerisinde yer alan Lateralizasyon Testi kullanılırken, üst ekstremite fonksiyonlarının değerlendirilmesinde Kutu ve Blok Testi kullanıldı. Fugl-Meyer Değerlendirmesi Üst Ekstremite Ölçeği sadece inmeli katılımcıların üst ekstremite fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanıldı. İnmeli katılımcıların yaşam kaliteleri, İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Modifiye Barthel İndeksi ile değerlendirildi. Üç grubun motor imgeleme yetenekleri ve üst ekstremite fonksiyonlarına ilişkin verileri karşılaştırıldı. Ayrıca inmeli gruplar arasında yaşam kalitesi verileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between shoulder pain and motor imagery ability, upper extremity functions and quality of life in stroke patients. Among the patients diagnosed with stroke, those with shoulder pain formed the first group, those without shoulder pain formed the second group, and healthy participants with sociodemographic characteristics similar to these two groups formed the third group. The study was conducted with 60 participants, 20 people in each group. Pain levels of stroke participants with shoulder pain were evaluated with the Visual Analog Scale. While the Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire and the Lateralization Test in the“Recognise Shoulder App”mobile application were used to evaluate the motor imagery abilities of stroke and healthy participants, the Box and Block Test was used to evaluate upper extremity functions. The Fugl-Meyer Assessment Upper Extremity Scale was used only to evaluate the upper extremity functions of stroke participants. Quality of life of stroke participants was evaluated with the Stroke-Specific Quality of Life Scale and the Modified Barthel Index. Data regarding motor imagery abilities and upper extremity functions of the three groups were compared. Additionally, quality of life data were compared between stroke groups.