Environmental and social sustainabilityIndex (ESSI)
Çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik endeksi (ESSI)
- Tez No: 537894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR TUNABOYLU, PROF. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küresellesme ve sürdürülebilir kalkı, kalkınma, bilim adamları, teknoloji uzmanları, politika yapıcılar ve dünyanın sıradan vatandasları için önemli konular haline gelmektedir . Bu arastırma sürdürülebilirligi sadece çevre ve ekosistem degil, aynı zamanda tüm sakinlerin sosyal yönlerinden de incelemektedir. Daha önceki gelismis endeksler, MGD'leri takip ederek ve EPI ve sosyal ilerleme SPI parametrelerini ayrı ayrı inceleyerek, farklıülkelerin çevre ve ekosisteme dayaı performanslarını ölçtüler. Bununla birlikte, bu endekslerde kullanılan parametrelerin sürdürülebilirlik ölçüsü olarak güçlü bagımlılıkları ve az sayıda ortaya çıkan faktör dahil edilmemistir. Bu arastırmada, önerilen Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Endeksi (ESSI), Birlesmis Milletler ve diger uluslararası kurulusların verilerini kullanarak, öncelikli olarak SDG'lere dayanan ülkelerin performansını ölçen tüm ilgili sürdürülebilirlik parametrelerini içermektedir. ESSI, en kritik çevresel ve ekosistem canlılık göstergelerinin yanı sıra sürdürülebilirlik üzerine entegre bir modele ulasmak için kilit sosyal ilerleme faktörlerini de dikkate almaktadır. Ayrıca, Yale Üniversitesi EPI ve bu önerilen endeks ESSI arasındaki sonuçların karsılastırılmasını içerir. Son olarak, bu ülkeler Birlesmis Milletler tarafından Yale Üniversitesi EPI'sinin eksikligini telafi etmek için kullanılan kategorilere, yani gelismis ve en az gelismis ülkeler arasındaki karsılastırmaya göre bölünmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and sustainable development are becoming important subjects for scientists, technologists, policy makers as well as ordinary citizens of the globe. This study analyzes the sustainability from the perspective of not just the environment and the ecosystem but also from the social aspects of all inhabitants. Previous indexe EPI) measured the performance of different countries based on the environment and the ecosystem by following MDGs and social progress parameters, separately. However, there are strong dependencies of parameters used in that index as a measure of sustainability, however few other emerging factors were not included. Another index SPI) is being consulted that measures the social progress.In this work, the proposed Environmental and Social Sustainability Index ESSI) includes all relevant parameters of sustainability that measures the performance of countries primarily based on SDGs by using the data from United Nations and other international organizations. The ESSI takes into account the most critical environmental and the ecosystem vitality indicators as well as key social progress factors to reach an integrated model on sustainability. Moreover, it includes the comparison of results between Yale University EPI and this proposed index ESSI. Finally, these countries are being divided according to categories used by United Nations to compensate the shortcoming of Yale University EPI i.e. comparison between highly developed and least developed countries.