Design and improvement of an intelligent control system to solve the dam ground water problem
Barajlarda yeraltı suları problemini çözmek için zeki bir kontrol sisteminin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 537921
  2. Yazar: OMAR FARHAN AL-HARDANEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Barajlar dünyadaki önemli elektrik gücü kaynaklarından biridir ve elektrik kontrol araçları barajlar bakımından çok önemlidir. Ancak yüzey sularının barajlardaki kontrol odalarına akması elektrik ve elektronik cihazların bozulmasına yol açabildiğinden baraj operatörleri pompalarla sürekli suyu çekmeye çalışırlar. Pompalarsa sürekli bir elektrik kaynağına ihtiyaç duymaktadırlar. Yüzey suyunun sürekli olarak barajın ana binasına aktığı ve bunun yapım malzemeleriyle onarımının mümkün olmadığı haller ise daha ağır bir riske yol açar. Bu beraberinde pompaların ihtiyaç duyduğu enerjiyi takviye edecek dizel jeneratörleri kullanımı olumsuz sonucunu getirir; Bu jeneratörlerin sürekli yakıt takviyesi yüksek maliyet gerektirdiğinden; özellikle çatışma halindeki bölgelerde gerekli yakıt sağlamak imkansız hale gelmektedir. Buna ek olarak, dizel jeneratörlerden artan oranda gaz salınımı doğayı olumsuz olarak etkilediğinden, teknolojinin gelişmesiyle soruna tam bir çözüm getirilmesi ve tüm olumsuz durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu çalışmada bu sorunlara optimal ve en verimli çözüm bulmaya çalıştık. Bunu yaparken her zaman kullanımı mümkün temiz enerji kaynaklarını sofistike ve sistemin düzenlenmesi ve dengesi bakımından yüksek oranda verimli bir sistem dizaynını birlikte kullandık. Pompalar yüzey suyunun akışındaki dalgalanmalara paralel olarak düzensiz aralıklarla açılıp kapatılmaktadır. Bu sebepten, stabiliteyi oluşturmak ve sistemin işlevselliğini artırmak adına profesyonel kontrol mekanizmasına sahip bir batarya sistemi kullandık. Kontrol sistemi, baraj sistemine gerekli enerjiyi sağlamak için batarya sistemini ve barajın ana türbinlerini kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarının çalışmasını düzenler ve barajdan üretilen enerjiye elektrik sağlamak için temiz kaynakların enerjisini ekler. baraj çalışması durumunda şehirler, denetleyici, acil durumlarda kullanılan dizel jeneratörü kullanmadan sistemin çalışması için en iyi çözümleri bulacaktır.
Özet (Çeviri)
The dams are one of the important sources of electric power in the world and electric control devices are very important in these dams, but flow the groundwater to the control rooms in the dam may cause corruption of electrical and electronic devices, therefor the dam operators are working to draw water by using pumps. These pumps need a continuous electrical source. Where the groundwater flowing into the main building of the dam continuously, with no possibility of treated it with building materials, this is aggravated risk, which threatens to become catastrophic if it continues, and with the negative indications of the use of diesel generators to supply the pumps responsible for disposal of this water, where the high cost of continuous fuel and consumption in the generators, and the most important is that the region is going through conflicts, where it becomes impossible to bring fuel to run the generator. In addition to that, increasing emissions of gases from the diesel generator that negatively affect the environment, and with the development of technology, it became necessary to find a perfect solution and get rid of all these negatives. We have conducted a study to find the optimal and most efficient solution to these problems, where we used the clean sources of energy that available all the time with the design of a sophisticated and highly efficient system to regulate and balance the work of the system. The control system regulates the work of renewable energy sources using the battery system and the main turbines of the dam to supply the dam system with the required energy, and adding the energy of clean sources to the power generated from the dam to supply electricity to the cities in case of dam work, The controller will find the best solutions for the system's operation efficiently, without using diesel generator, which is used in emergency situations.