Procedural modeling of mosques
Camilerin prosedürel modellenmesi
- Tez No: 537933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Prosedürel modelleme teknikleri doğal dokuların yanında mimari yapıların modellenmesinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Prosedürel modelleme, sağladığı diğer avantajlar ile birlikte çeşitli ayrıntılı içerik üretme potansiyeli ile sanal ortamlar üretme konusunda ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bina yüzeylerinin modellenmesinde de sıkça kullanılan prosedürel modelleme maliyeti önemli ölçüde azaltmaktadır. Biz bu çalışmada, oldukça fazla detaya sahip olan camilerin 3 boyutlu modellenmesinde prosedürel modellemeyi kullandık. Modelleme olarak camiyi seçmemizin amacı, kültürel değerlerinin yanında bina yapısında bulunmayan ayrıntılı yapılara sahip olmasıdır. Çalışmamızda, kullanıcıdan alınan belirli parametrelerle kullanıcıya otomatik olarak 3 boyutlu cami modelleyen bir yaklaşım sunulmaktadır. Sunulan yöntem kullanıcıdan aldığı yüksek seviyedeki parametrelere göre camiye ait elemanların daha alt seviyedeki parametrelerini hiyerarşik olarak belirlemekte ve modellemeyi gerçekleştirmektedir. Hiyerarşik olarak tasarlanan parametreler modelin semantiğini oluştururken, diğer yandan kullanıcıya teknik bilgi gerektirmeden kullanabileceği bir sistem sunulmuştur. Kullanıcı ihtiyaç duyduğunda alt seviye parametrelere de müdahale ederek tasarımda değişiklikler yapabilmektedir. Çalışmada dijital ortamda az müdahale ile cami modellerinin oluşturulmasını sağlayan bir sistem sunulmaktadır ve bu sistemin diğer kültürel öğelerin de modellenebilmesi için genişletilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Procedural modeling techniques are widely used in modeling architectural structures as well as natural structures. Procedural modeling continues to be the focus of interest in producing virtual environments with the potential to produce a variety of detailed content along with other advantages it provides. Procedural modeling, which is frequently used in the modeling of building facades, reduces the cost considerably. In this study, we used procedural modeling techniques in the 3D modeling of mosques with quite a lot of detail. The purpose of choosing the mosque as modeling is the fact that it has detailed structures that do not exist in the building structure as well as cultural values. In our study, an approach is presented to the user by automatically modeling 3-dimensional mosques with the specific parameters taken from the user. The presented method determines the hierarchical parameters of the elements of the mosque according to the high-level parameters taken by the user and performs the modeling. Hierarchically designed parameters, while creating the semantics of the model, on the other hand, a system that the user can use without requiring technical knowledge is presented. The user can also intervene the final design by modifying the low-level parameters in case of necessity. In this work, we present a system for modeling mosques with only little user intervention and we aim to extend the system to allow for modeling other cultural elements.