Betonarme binalar için gerekli güçlendirme perde duvar miktarının hesabı
Calculation of the required shear wall amount for strengthening of reinforced concrete buildings
- Tez No: 537934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Betonarme binaların güçlendirilmesi durumunda kullanılacak perde duvar miktarı çoğunlukla deneme yanılma yöntemi ile belirlenmektedir. Bu çalışmada betonarme binaların güçlendirilmesi durumunda kullanılacak perde miktarını basit formüllerle yapısal analize başlamadan önce belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla farklı sayı ve kalınlıkta tasarlanmış perde duvarlar, planda farkı alanlara yerleştirilerek bina davranışına etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde aynı alana sahip perde duvarların parçalara ayrılarak binaya yerleştirilmesinin perde duvar kesme kuvveti ve moment etkinliğini azalttığı belirlenmiştir. Perde duvarların kesme kuvveti ve moment etkinliğinin azalması yapıya etkiyen yatay yüklerin diğer taşıyıcı elemanlara yönelmesine ve bu elemanların zarar görmesine sebep olmaktadır. Yapısal analizler sonucu elde edilen bulgular neticesinde sistem güçlendirmesi için gerekli perde duvar miktarı formülüze edilmiş, bu formüller kullanılarak 2011 Van depremlerinde zarar gören farklı kat, alan ve malzeme özelliklerine sahip 15 adet bina güçlendirilmiştir. Güçlendirilen bu binaların 2007-Deprem Yönetmeliği kriterlerine göre deprem performans analizleri yapılmış ve bütün binalarda hedeflenen performans seviyesine ulaşılabildiği görülmüştür. Elde edilen formüllerle kat sayısı, zemin sınıfı, kat alanı ve malzeme özellikleri bilinen yapıların güçlendirilmesi için gerekli perde alanı ve perde sayısını saptamak mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
A trial and error procedure are generally followed to determine the shear wall amount required to strengthen reinforced concrete buildings. For this reason, the aim of this study is to calculate the shear wall amount required for strengtheningbefore a structural analysis is made using simple equations. Accordingly, different amount of shear walls with several thicknesseswere designed and placed at several locations of artificialplans and their effect on thoseartificial buildings were examined. After the structural analysis, it is found that if the amount of shear wall is increased keeping the shear wall ratio the same, shear and moment effectiveness of those shear walls reduce. Having reduction in shear wall effectiveness, the amount of lateral forces transferred to the other load carrying members increase which results in damage in those members. Considering the results of the structural analysis, the amount of shear walls required for strengthening of reinforced concrete buildings is formulized and using these equations 15 buildings damaged during 2011 Van Earthquakes having different number of stories, plan areas and material properties were strengthened. Seismic performance of all the strengthened buildings were sought considering the 2007 Turkish Earthquake Resistant Code criteria, and it was found that the targeted performance level can be attained with the proposed equations. It can be said that, it is possible to determine the required shear wall amount for strengthening when the number of stories, soil properties, plan area and material properties of a building is known.