Lecoq pedagojisi ve Türkiye'deki yansımaları
Lecoq pedagogy and reflections in Turkey
  1. Tez No: 537932
  2. Yazar: NEŞE METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA İSKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bedenin sözden daha etkili olduğu bir anlatım biçimi olan ve Lecoq'un okuluyla form kazanan fiziksel tiyatronun gelişim sürecinde yer alan Lecoq Pedagojisi bu çalışmada incelenerek, literatüre katkıda bulunmak, fiziksel tiyatro alanında kaynak oluşturmak bu tez çalışmasının öncelikli amaçlarındandır. Lecoq Pedagojisi ve Türkiye'deki Yansımaları adlı bu çalışmada öncelikle fiziksel tiyatronun temelinde yer alan çalışmalar incelenmiştir. Fiziksel olmasından yola çıkarak oyunculuk sanatının başlangıcından itibaren, fiziksel tiyatroya katkısı olan çalışmalardan ve de kuramcılardan bilgiler verilmiştir. Lecoq'un 2 yıllık bir program haline getirdiği fiziksel tiyatro okulu ve çalışmaları araştırılmıştır. Lecoq Pedagojisinin Bileşenleri açıklanmış ve bunun Türkiye'deki yansıması bir örnek oyun üzerinden anlatılmıştır. Çalışmanın devamında, son dönemlerde ülkemizde de adı anılmaya başlanan ve içeriği Lecoq pedagojisi kapsamında oluşturulmuş fiziksel tiyatro eğitimini veren Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulundan program içerikleri de anlatılarak bahsedilmiştir. Bu bağlamda ulusal fiziksel tiyatro örnekleri verilerek çağdaş tiyatronun bu eksende ivme kazandığı anlatılmak istenmektedir. Çağdaş tiyatro düşüncesinde var olan beden sorununa bir çözüm önerisi olarak Lecoq Pedagojisi ve ülkemizdeki etkileri ele alınmaktadır. Araştırmanın bu alanda çalışma yapanlara kaynak gösterici nitelikte olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
LECOQ PEDAGOGY AND REFLECTIONS IN TURKEY ABSTRACT One of the prior aim of this thesis is to contribute to the literature by examining Lecoq Pedagogy in the process of development of physical theater, which is a form of expression in which the body is more effective than the voice, and by creating a source in the field of physical theater. First of all, it is searched that the studies which are basis of physical theater on the name of Lecoq pedagogy and Reflections in Turkey. From the beginning of the art of acting by its physical way, it is informed that the studies and theorists who contributed to the physical theater. Lecoq's 2-year program of physical theater school has been researched. Components of the Lecoq pedagogy has explained and reflection that in Turkey, has described through an example play. In the following part of the study, the contents of the program were also mentioned in the Physical Theater and Comedy School, which has recently been named in our country and which has a physical theater education in the context of Lecoq pedagogy. In this way, it is stated that the contemporary theater has gained momentum by giving examples of national physical theater. Lecoq Pedagogy and its effects in our country are considered as a solution to the problem of the body in contemporary theater thought. The aim of this study is to provide a resource for those who work in this field.