Sakroiliak disfonksiyonlu hastalarda kayropraktik manipulasyon tekniğinin piriformis kas kalınlığına etkisi
The effect of chyropractic manipulation technique onpyriformis muscle thickness among patients who havesacroiliac joint dysfunction
- Tez No: 537954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı, sakroiliak disfonksiyonu tanısı konulmuş hastalarda kayropraktik spinal manipulasyonun ve Sham manevra tekniğinin piriformis kas kalınlığına etkisini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Sakroiliak disfonksiyonu tanısı konulmuş olan, 18-65 yaş arası 42 kişi çalışmaya gönüllü olarak dahil edildi. Olgular manuel sakroiliak manipulasyon (MSM) (n=22, 15 kadın, 7 erkek) ve Sham manevrası (SM) (n=20, 15 kadın, 5 erkek) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Uygulamaların öncesinde ultrason yöntemiyle tüm olguların sağ-sol piriformis kas kalınlığı belirlendi. Ardından kalça gonyometrik ölçümleri yapıldı, NAS ile ağrı seviyesi, SF-36 ile yaşam kalitesi belirlendi. Bütün ölçümlerin ardından bir gruba MSM, diğer gruba ise SM uygulandı (4 hafta, haftada bir gün toplam 4 uygulama). Her iki gruba da haftanın her günü, günde 3 defa, 12 tekrarlı yapılmak kaydıyla ev egzersizleri verilerek detaylarıyla anlatıldı ve uygulamları istenildi. Gonyometrik ölçümler, NAS ve SF36 parametreleri 1. ve 4. uygulamaların sonrasında yeniden değerlendrildi. Tedevi öncesi incelenen piriformis kas kalınlığı ise sadece 4. uygulamanın akabinde yeniden ölçüldü. Homojen dağılım gösteren gupların arasında öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda ağrı ve SF36 değerleri açısından herhangi bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the effect of Chyropractic Sacroiliac Manipulation and Sham Manoeuvre exercises on thickness of Pryformis muscle among patients who have been diagnosised with Sacroiliac Joint Dysfunction. 42 people age between 18-65 who have been diagnosised with Sacroiliac Joint Dysfunction have voluntarily participated in this study. These patients have been divided into two as Manual Sacroiliac Manipulation (MSM/ n=22, 15 females, 7 males) and Sham Manoeuvre (n=20, 15 females, 5 males) groups. Prior to the application, the thickness of pryformis muscle of all participants was measured with ultrasound method and, the seize of their hips was goniometrically measured. Their pain intensity was measured with NAS and their life quality was measured with SF-36. After all measurements, manual sacroiliac manipulation was applied to the first group while Sham Manoeuvre was applied to the second group (One application for a week, totally four weeks). Both groups were asked to do exercises three times a day and repeat those 12 times every day of the week. After these applications, the patients were informed about their home exercises in detail. Goniometric measurements were evaluted after the first application an done month later. The thickness of their pryformis muscle was measured on the thirtieth day. Comparing before and after the treatment, there wasn't any change in pain intensity or SF-36 values (p>0,05). However, in EHA and analysis of pryformis muscle thickness, a meaningful improvement was observed in sacroiliac group.