İslam tarihinde sermayenin sosyal rolü 'Vakıf ve sosyal sorumluluk arasındaki karşılaştırmalı bir çalışma'
الدور الاجتماعي لرأس المال في التاريخ الإسلاميدراسة مقارنة بين الوقف والمسؤلية الاجتماعية
  1. Tez No: 537953
  2. Yazar: NOURELDIN MOHAMED ABDELHAFEZ ELHADDAD ELHADDAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sosyal bilimler, farklı coğrafi çevrelerde insanı birbirine bağlayan toplumların ihtiyacıyla karakterize edilen insan gerçekliği çalışması dışında, karakterini örtüşmekten ve bazılarının etkisinden edinmemiştir. Para hayatın can damarıdır ve insan onu sevmeye alışmıştır, bu paraya, onu elde etmenin yolları ve harcama biçimleri ile toplumun ilerlemesine olan katkısı arasında görevler vardır.. Nedeniyle toplumlar fonksiyonu ve para rolünü ayarlamak için çeşitli katkıları var ve İslam çeşitli disiplin ve para doktrin ve hukuk için bu rolü bağlayan eşsiz olduğunu ve bugüne kadar İslam Devleti ortaya çıkmasından itibaren, farklı dönemlerden aracılığıyla ortaya hakim farklı inançlara. katkılarından diğer medeniyetler, ama insanın acı deneyimler birçok haksızlıkları uğradığı ve modern çağda Batılıların bir sosyal rolü Bhljh o parayı bulduk ve bu nedenle sermayenin toplumsal rolünün kavramını ortaya çıkarmıştır ve onlar prosedürler ve uygulamalar bir dizi üzerinden yaptıktan sonra. Arap ve İslam toplumlarımız Batı önerisini kabul etmiş ve bunu toplumlarımızda uygulamaya çalışmıştır. Ancak sermayenin sosyal sorumluluğu, başta Waqf olmak üzere pek çok mekanizmada kendini gösteren bir İslami kültürel mirastır. Araştırmacı ayrıca, İslam hukukunun öğretileriyle uyum sağlamak ve tipik yan dışına kanunun amaçları için uygulanan pratik tarafı devreye ihtiyacını, gelişmeler ve sarkıtlar hukuk sabit dikkate mali tasarruflarda bulunabilir ve onlara uygulama amaçları meşruluk ve çizmek hükümler, kurallar ve yönetmelikler önerir, amaçları meşruiyet ile ilgili bilimsel çabalarını birleştirip gereğini önerir finansal işlemler bankacılık ve araştırma, çalışmaların tahsisi ve daha doğru İslami bankacılık sözleşmelerinde bir çalışma olarak ortaya çıkan ve İslami bankaların çıkarları burada yer alan meşruiyet amaçlarını ve Şeriat sahipleri netleştirmek için
Özet (Çeviri)
Awqaf system in Islam, is one of the religious systems which has become great institution in Islam having spiritual, social, economic, cultural and humanly perspectives. It had been giving a powerful example of tolerance, solidarity in the society during the Islamic civilization. It concerns both about individual and society benefits which lead eventually to the ummah strength. Its activities include mousques, schools, hospitals and libraries. It stills play a vital economic role to provide the fundamental needs to poor people, such as food and shelter. And public services such as education and health, and that affects directly on improving human resources and develop their abilities, hence their productivity. The main argument of the research is to present to what extend are the similarities and the differences between awqaf mechanism as a product of the Islamic civilization and the social responsibility of corporates and private assets as a product of western civilization. And the possibility to activate the awqaf system again in today' society to take the role of the social resposibility of corporates. to answer this question the research shows us an analytical comparison between both the Islamic awqaf system and the social responsibility organizations. Additionally, the aims of the research are: 1- To spot the light on awqaf performance during different periods of our Islamic history. 2- To emphasize the social and economic role of awqaf in the Islamic state. It is important to mention that waqf or awqaf system did not exist before islam. Islam had invented and introduced it to the individuals. Different from zakat; which is obligatory payment made annually under Islamic law on certain kinds of property and used for charitable and religious purpose while waqf is completely voluntary. Both are similar in terms of that the government do manage it. The importance of the awqaf system has two dimensions. first, to achieve equality, sustainability and solidarity among citizens Second, which is spiritual and related to the values that islam teaches to muslims and all people, to believe that money is not a target on itself, it is just a method to make our lives easier and help us to achieve more valuable things. Also to know that money is not our absolute property to control it. It is allah' money. So citizens should share it in different circumstances. there are motivations behind doing“waqf”. Religious motive, natural motive, family motive, social motive and rational motive. Also there are specific terms an individual should have it before decide to have waqf: