Analysis of emerging international order system in the post-cold war era
  1. Tez No: 53796
  2. Yazar: GÜLTEKİN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
11X OZ Soğuk Savaş sonrası ortaya çıkan yeni durum değişikliklerini aydınlatmak hayati bir önem taşıyor. Soğuk Savaş sonrası dönemde, dünyanın değişik yerlerinde, Soğuk Savaşta meydana gelmeyen olaylara tanık olmaktayız. Devletler bakımından da farklı dış politika davranışlarına tanık olmaktayız. Bütün bu dinamikler, uluslararası düzenle ilgili olarak sonuçlara ulaşmak için veri olarak alınmalıdır. Bu tezdeki ana nokta, Soğuk Savaş sonrasındaki uluslararası politikanın tutarlı bir çözümlemesi için, verileri biraraya getirmekti. Soğuk Savaşın sona ermesi uluslararası politikadaki aktörler üzerinde çarpıcı etkiler yarattı. Birçok aktör yeni şartlara ayak uydurabilmek için rollerini ve kimliklerini yeniden tanımlamak zorunda kaldı. İşte bu geçiş döneminde, bunun değerlendirmesini yapmak önemliydi. Rollerini tanımladıktan sonra, aktörler uluslararası sistemi etkilimeye başladılar. Sistemle birim arasındaki etkileşimi algılamak da önemli bir noktaydı. Aktörlerin politikalarındaki, davranış değişikliklerini anlamak için tümdengelimci yöntemi kullanmayı tercih ettim. Sadece bu, bize bu geçiş dönemindeki ana dinamikleri algılamamızı sağlayacaktı. Ayrıca, uluslararası politikadaki değişim kavramına verdiğim önemden dolayı, birim davranışlarını inceledim. Bunun bir kırılma noktası değişimi olduğu sonucuna vardım. Batı'nm liderliğindeki sistem baskın olmasına karşın, ona yönelen bazı baskılar var. Yeni uluslararası sistem, geçmişin ve bugünün unsurlarını içeriyor. Dünya, karşılıklı bağımlılık devrinde çok kutupluluğa geri dönmeyecek.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT It bears a.: vitality to enlighten the challenges emerging since the end of the Cold War. In the post-Cold War era, we have witnessed many incidents which would not take place during the Cold War. We have also observed different foreign policy behaviour in terms of states. All these emerging dynamics needed to be handled as datum in order to reach outcomes concerning the international order. The main point in this thesis was to collect datum for a coherent analysis of international politics in the post-Cold War era. The end of the Cold War had dramatic impacts on the actors of international politics. Many actors had to re-define their identities and roles in order to adapt to the new conditions. Thus, it was substantial to evaluate this in this transition period. Having defined their roles, actors started to influence the international system. To perceive this interaction between the system and the unit, was also a significant point. I prefered to use inductionist methodology so as to understand the change in policy behaviour of the main actors. Only this, would enable us to perceive the basic dynamics in this transition period. By the same token, as I attach importance to the concept of change in international system, I exemined the unit behaviour. I arrived at the conclusion that this was a breakpoint change. Although the system led by the West is predominant, there are some pressures tending toward it. The new international system comprises the elements of the past and today. In the era of complex interdependence, the world will not go back to multipolarity.