Soğuk Savaş sonrası yeni nesil ateşli savaşların doğuşu ve yapay zekâ destekli askeri teknolojilerin yükselişi
The emergence of new generation hot wars in the post-Cold War era and the rise of AI-powered military technologies
- Tez No: 958746
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, savaş kavramının farklı tarihsel dönemlerde geçirdiği evrimi ve bu dönüşümlerin ilk dönemlerden modern döneme kadar nasıl şekillendiğini, özellikle Soğuk Savaş Sonrası dönem esas alınarak savaş olgusunun kavramsal açıdan anatomisini ve dönüşüm süreçlerini geniş bir perspektifle incelemeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede, dönemsel sınıflandırmada etkili olan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin harp tarihindeki kırılma noktalarına nasıl etki sağladığını detaylı bir şekilde analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Soğuk Savaş sonrası dönemde küreselleşen uluslararası sistemde ortaya çıkan asimetrik, hibrit ve vekaleten savaşların uluslararası ilişkiler ve güvenlik üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde ele alınması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, yeni çatışma biçimlerinin stratejik nitelikleri detaylandırılarak, devlet dışı sivil aktörlerinin savaş alanını etkileri, modern askeri teçhizatların özellikle yapay zekâ destekli insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçlarının askeri stratejilerde nasıl bir rol oynadığı ve yeni çatışma biçimlerinin uluslararası sistem üzerindeki etkileri detaylı şekilde ele alınarak çalışmaya derinlik ve zenginlik katılması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, nitel yöntem olarak literatür taraması, karşılaştırmalı analiz ve doküman/metin analizi kullanılarak savaş kavramına klasik yaklaşımların ötesinde yeni savaş türleri ile modern askeri teknolojilerin gelişimi arasındaki ilişkilerini detaylı bir şekilde incelenmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın özgün değeri, modern çatışma dinamikleri ile askeri teknoloji arasındaki ilişkisini temel alarak ve bu dinamiklerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesiyle yeni bir perspektif geliştirmeyi hedeflemektedir. Savaş kavramının geçirdiği dönüşümü inceleyen mevcut sınırlı çalışmalara katkı sağlanarak, savaş olgusunun tarihsel evrimini sadece askeri boyutuyla değil, aynı zamanda siyasi, diplomasi, ekonomik, kültürel ve teknolojik gelişmeler temelinde sistematik bir analizi yapılarak, savaş çalışmaları alanında yayımlanan diğer çalışmalara, ayrıntılı ve güçlendirilmiş teorik yaklaşımı ile katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the structural transformation of the concept of war across different historical periods, tracing its formation from antiquity to the modern era, with a particular focus on the post–Cold War period. Within this framework, it seeks to identify the factors influencing periodization and to analyze in detail how these factors have shaped critical turning points in the history of warfare. The research further aims to comprehensively address the impact of asymmetric, hybrid, and cyber warfare—emerging within the globalized international system after the Cold War—on international relations and security. In this context, the strategic characteristics of new forms of conflict will be elaborated upon, including the influence of non-state civilian actors on the battlefield, the role of modern military equipment—particularly artificial intelligence–enabled unmanned aerial vehicles—and the ways in which AI technologies shape military strategies. Moreover, the study will explore the broader implications of these new modes of warfare for the international system. Methodologically, the research will employ qualitative approaches, including literature review, comparative analysis, and document/text analysis, in order to investigate the interconnections between new forms of warfare and the development of modern military technologies, moving beyond traditional conceptualizations of war. The originality of the study lies in its focus on the interplay between modern conflict dynamics and military technology, aiming to develop a novel perspective through a detailed examination of these dynamics. By contributing to the relatively limited body of scholarship on the structural transformation of the concept of war, the study intends to offer a systematic analysis of the historical evolution of warfare—not only from a purely military standpoint, but also through the lens of political, diplomatic, and technological developments—thereby enriching the field of war studies with a comprehensive and theoretically robust approach.