NON- arteritik iskemik optik nöropatiye bağlı altitüdinal görme alanı defektli hastalarda, vep, retina sinir lifi kalınlığı ve optik diskin multicolor görüntüleme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of vep, rnfl and multicolor imaging results in patients with hemifield defect in visuel field due to non-arteritic ischemic optic neuropathy
- Tez No: 537966
 - Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÜNGÖR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: NAİON' ye bağlı altitudinal görme alanı defekti olan hastalarda fVEP, pVEP, RNFL ve optik diskin çok renkli (multicolor) OKT görüntüleme sonuçlarını karşılaştırmak ve bu durumun testler üzerindeki etkisini değerlendirmek. Materyal-Metod: NAİON tanısı ile takip edilen ve GA' da altitüdinal defekt olan 30 hastanın 34 gözü ile 30 sağlıklı gönüllünün 41 gözü çalışma kapsamına alındı. Tüm olgulara tam bir oftalmolojik muayene ile birlikte; fVEP, pVEP, RNFL testleri ve çok renkli (multicolor) görüntüleme uygulandı. Hasta ve kontrol grupları bu testler üzerinden karşılaştırıldı. Hasta grubu katılımcıları bazı karşılaştırmalarda kullanılmak üzere, en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri seviyelerine göre görme keskinliği 0,5 ve üzerinde olanlar ile 0,5'in altında olanlar şeklinde alt gruba; ayrıca GA' daki defektin lokalizasyonuna göre (üst veya alt altitüdinal) olarak da ayrı bir alt gruba ayrıldı. Alt gruplar arasında da fVEP, pVEP, RNFL karşılaştırmaları yapıldı. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 20 programında oluşturulan veri tabanına girildi ve istatistiksel analizler aynı program ile yapıldı. Bulgular: Hasta grubunda kontrol grubuna göre pVEP 120, 60, 30 ve 15 dk'lik paternlerinde P100 piki oluşma zamanının uzadığı ve 60, 30, 15 dk'lık paternlerdeki P100 dalga amplitüdünün de belirgin olarak düştüğü, fVEP N2 ve P2 değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p> 0.05), fVEP amplitüdünün hasta grubunda belirgin olarak düştüğü saptandı (p0.05). Üst altutidinal GA defekti olan hasta grubunda temporal RNFL, ortalama inferior RNFL, nazal inferior RNFL ve temporal inferior RNFL kalınlığı, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde incelmiş saptandı (p< 0.05). Aynı şekilde alt altutidinal GA defektli grup ile kontrol grubunun RNFL parametreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In patients with hemifield visual field defect due to NAION to compare results of multicolor OCT imaging fVEP, pVEP, RNFL and evaluate the effect of this condition on tests. MATERIAL AND METHODS: Followed by a diagnosis of NAION and a hemifield in VF 41 eyes of 30 healthy volunteers with 34 eyes were included in the study. All patients with a complete ophthalmologic examination; fVEP, pVEP, RNFL tests and multicolor imaging were performed. Patient and control groups compared. Patient group participants to be used in some comparisons the best-corrected visual acuity, with visual acuity equal to or equal to 0.5 or less than 0.5 as a subgroup; also the location of the defect in VF (upper or lower hemifield defect). fVEP among subgroups, pVEP, RNFL comparisons were performed. The data obtained from the study were obtained from IBM SPSS Statistics were entered into the database created in the program and statistical analyzes were performed with the same program. RESULTS: In the patient group compared to the control group, PvP, 120, 60, 30 and 15 min from a pack of P100 peak occurrence time becomes longer, and 60, 30, 15 meters skating in the P100 wave amplitude also significantly fell, there was no statistically significant difference between the groups in the values of N2 and P2 fVEP (p> 0.05), fVEP amplitude in the patient group, a significant fall (p0.05). The thickness of the temporal RNFL, mean inferior RNFL, nasal inferior RNFL and temporal anterior RNFL in the patients with upper subthalidinal Ga defect was significantly higher in the control group (p< 0.05). In the same way, RNFL parameters of the control group were compared with the subthalidinal Ga defect group.