Nitrofenil grubu içeren bazı üre ve tiyoüre bileşiklerinin sentezi ve anyon algılama özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and investigation of anion detection properties of some urea and thiourea compounds containing nitrophenyl group
  1. Tez No: 537965
  2. Yazar: HATİCE İNEGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde artan sanayileşmenin sonucu su kaynaklarında bulunan anyon ve katyon içeriğinin her geçen gün arttığı gözlenmektedir. Bu olumsuzluğa neden olan iyonik türlerin görsel olarak belirlenebilmeleri ve kantitatif tayinlerinin yapılabilmeleri için optik algılayıcılardan yararlanılmaktadır. Bu çalışmada 4-nitrofenilizosiyanat ve 4-nitrofenilizotiyosiyanat bileşiklerinin cyclen, piperazin ve 2-aminobenzotiyozol ile reaksiyonundan literatür de daha önce sentezlenmemiş üre ve tiyoüre türevi bileşikler sentezlendi. Sentezleri gerçekleştirilen bileşik (20), (21), (22), (23), (24) ve (25)'in yapısı FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Daha sonra bu bileşiklerin anyonlar ile etkileşimleri incelendi. Bu amaçla bileşikler ve anyonlar uygun çözücü ortamında etkileştirilerek, seçimlilik, görsel tespit ve detaylı spektroskopik incelemeler gerçekleştirildi
Özet (Çeviri)
Nowadays as a result of increasing industrialization, it has been observed that anion and cation contents in water resources have increased day by day. To identify ionic species visually which cause this negativity and transfer quantitatives, optical detectors are utilised. In this study, 4-nitrophenilisocyanate and 4-nitrophenilisothiocyanate compounds were reacted with cyclen, piperazine and 2-aminobenzothiozole and urea and thiourea derived compounds which have previously never been synthesized in literature were synthesized. The structure of synthesized compounds (20), (21), (22), (23), (24) and (25) was enlightened with FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. After that, the interactions of these compounds with anions were observed. For this purpose compounds and anions were interacted in a suitable solvent enviroment and selectivity, visual detection and detailed spectroscopic studies were performed.