Osmanlı İmparatorluğu'nda yoksul ve kimsesiz kız çocukları: kontrol, ıslah ve terbiye 1850-1920
Poor and destitute girls in the Ottoman Empire: Control, improvement and education 1850-1920
- Tez No: 537998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Geç Dönem Osmanlı İmparatorluğu'nda yoksul ve kimsesiz kız çocuklarına yönelik tutumları ele almaktadır. Bir başka ifade ile bu çalışma; yoksulluğu, Geç Dönem Osmanlı İmparatorluğu'ndaki yoksul ve kimsesiz kız çocukları üzerinden incelemiştir. Bu tez, temel olarak şu iki soruya cevap aramıştır: Devletin açtığı modern eğitim kurumlarında ve açılan yardım cemiyetlerinde yoksul kız çocuklarının nasıl bir etkisi olmuştur? Devlet, yoksul ve kimsesiz kız çocuklarının terbiyesinden ne anlamaktadır? Bu dönemde yoksul ve kimsesiz kız çocuklarına, devlet ve belediyeler ile birlikte çeşitli cemiyet ve misyoner okulları yardım faaliyetlerinde bulunmuştur. Bu yardımlar tezde; barınma, besleme ve eğitim faaliyetleri olarak değerlendirilmiştir. Bu tez, yoksul ve kimsesiz kız çocuklarının eğitimini sadece okullaşma süreci olarak değil, aynı zamanda bu kızların terbiyesi süreci olarak da ele almıştır. Dolayısıyla bu çalışmada yoksul ve kimsesiz kız çocuklarının, hayatlarını nasıl sürdürdükleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the attitudes towards the poor and destitute girls in the late Ottoman Empire. In other words, this study examined poverty through the poor and destitute girls in the late Ottoman Empire. This thesis mainly searches for two questions: What has been the impact of the poor girls on charities and the modern education institutions founded by the state? What does the state understand about poor and destitute girls' discipline? In this period, various communities and missionary schools with the state and municipalities aid to poor and destitute girls. These aids interpreted as accommodation, nutrition and educational activities in the thesis. This thesis, dealt with the poor and destitute girls' education not only as the process of schooling but also as the process this girls' discipline. Therefore, this study examined how poor and destitute girls maintain their lives, too.