The effects of cytidine-5'-diphosphocholine (CDP-choline) on autopphagy and mitochondrial dynamics in ab1-42 treated PC12 cells
Ab1-42 hasarına uğramış PC12 hücrelerinde sitidin-5'-difosfokolin'in (CDP-kolin) otofaji ve mitokondriyel dinamiklere etkisi
  1. Tez No: 537999
  2. Yazar: BEGÜM BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ÖZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Biophysics, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son çalışmalar Alzheimer hastalığında (AH) otofajinin önemli bir rolü olabileceğini düşündürmektedir. Sitidin-5'-difosfokolin (CDP-Kolin)'in membran fosfolipid biyosentezinde bir ara ürün olarak çeşitli hastalıklarda koruyucu etkisinin olduğu bilinmesine rağmen, mekanizması belirsizdir. Bu çalışmada, Aβ1-42 hasarına uğrayan hücrelerde CDP-Kolin'in otofaji ve mitokondri dinamiklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, PC12 hücreleri NGF ile farklılaştırıldıktan sonra CDP-Kolin varlığında ve yokluğunda Aβ1-42 ile muamele edildi. Otofaji proteinlerinden LC3B, p62 ve Beclin-1 ile mitokondriyel Mitofusin-2 seviyeleri western blot ile analiz edildi. MMP, mitokondriyel süperoksit miktari ve mitokondriyel kütle değişimi sırası ile MitoTracker Red CMXRos, MitoSox ve MitoTracker Green FM boyaları kullanılarak akış sitometri ve konfokal mikroskopi ile incelendi. Ayrıca oksijen tüketim oranı Seahore XFp Cell Mito Stress kiti kullanılarak ölçüldü. CDP-Kolin uygulaması LC3B ve Mitofusin-2 seviyelerini arttırmıştır. Aynı şekilde, Aβ1-42 ile muamele edilen PC12 hücrelerinde LC3B, BECN1 ve Mitofusin-2 seviyelerinde artış görülmüştür. CDP-Kolin uygulaması MMP'de bir değişime yol açmazken MitoSox ve mitokondriyel kütlede artışa neden olmuştur. Ayrıca, CDP-Kolin uygulanan hücrelerde mitokondriyel solunum azalmıştır. Bunun dışında, 12.5µM Aβ1-42 MMP seviyesinde artışa neden olmuştur. Bunlara ek olarak, daha yüksek Aβ1-42 ile muamele edilen PC12 hücrelerinde CDP-Kolin ön uygulaması MitoSox seviyelerinde düşüşe sebep olmuştur. Dolayısı ile CDP-Kolin'in nöronlar üzerinde otofaji mekanizmasını ve mitokondriyel dinamikleri değiştirerek bir koruyucu etki yarattığı önerilmiştir. Bu çalışma nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek yeni stratejilerin bulunmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies suggest that autophagy may have a crucial role in Alzheimer's disease (AD). Cytidine-5'-diphosphocholine (CDP-Choline), an intermediate in the biosyntesis of membrane phospholipids, is known to have neuroprotective effects in several diseases but the mechanism remains unclear. In this study, the effects of CDP-Choline on autophagy and mitochondrial dynamics were investigated during amyloid-beta (Aβ1-42) mediated neuronal injury. For this purpose, PC12 cells were differentiated with nerve growth factor (NGF), followed with Aβ1-42 treatment in the presence and absence of CDP-Choline. Autophagy proteins, LC3B, p62 and Beclin-1, and mitochondrial Mitofusin-2 levels were analysed by western blotting. MMP, mitochondrial superoxide and mitochondrial mass were evaluated by flow cytometry and confocal imaging after probing with MitoTracker Red CMXRos, MitoSox and MitoTracker Green FM, respectively. Oxygen consumption rate (OCR) was measured by Seahorse XFP Cell Mito Stress Kit. Results revealed an increase in LC3B and Mitofusin-2 levels of differentiated PC12 cells upon CDP-Choline treatment. Similarly, Aβ1-42-treated cells showed increased LC3B, BECN1 and Mitofusin-2 levels. Although CDP-Choline treatment did not cause any change in MMP; mitochondrial mass and mitochondrial superoxide formation were increased. In addition, mitochondrial respiration was reduced in CDP-Choline treated PC12 cells. Furthermore, an increase in MMP levels was observed following 12.5µM Aβ1-42 treatment. Moreover, CDP-Choline pre-treatment resulted in decreased MitoSox levels in PC12 cells treated with higher Aβ1-42 concentrations. Hence, potential neuroprotective effect of CDP-Choline by altering mitochondrial dynamics and autophagic flux was proposed. This work may contribute to the design of new therapeutic strategies for treatment of neurodegenerative diseases.