Sıçanlarda lipopolisakkarid ile oluşturulan inflamatuvar yanıta sitikolin ve kolinin araşidonik asit yolak aracılı etkisi
The effect of citicholine and choline on arachidonic acid pathway in lipopolisaccharide induced inflammatory response in rats
  1. Tez No: 742439
  2. Yazar: ELİF BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA AYLİN ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnflamasyon ve sistemik inflamatuvar yanıt kontrolünde kolinerjik anti-inflamatuvar yolak önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda, lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen in vivo endotoksemi modelinde Sitidin 5'-Difosfokolin (CDP-kolin, sitikolin) ve kolinin siklooksijenaz yolu aracılı etkileri araştırılmıştır. Wistar türü erkek sıçanlar; 1.Kontrol, 2.LPS (10 mg/kg), 3.LPS+Sitikolin (375 mg/kg) ve 4.LPS+Kolin (90 mg/kg) olmak üzere 4 gruba randomize edilmiş ve 24 saat gözlenmiştir. Sağkalım analizi, vücut ağırlıklarındaki değişim, dalak dokusu histomorfolojik değişimi ve sepsis skorları takip edilmiştir. Serum örneklerinden 6-keto-PGF1α, Prostaglandin E2, Tromboksan A2, TNFα düzeyleri ile serum ve beyin dokusunda total kolin/asetilkolin miktarları ölçülmüştür. Karaciğer ve beyin dokularında siklooksijenaz-2 (COX-2) mRNA ekspresyonu gerçek zamanlı PCR ve protein ekspresyonları western blot analizleri ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde, tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis; sağkalım analizi ise log-rank (Mantel-Cox) testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cholinergic anti-inflammatory pathway plays an important role in the control of the inflammation and systemic inflammatory response. This study investigated the effects of Cytidine-5′-diphosphocholine (CDP-choline, Citicoline) and choline on the cyclooxygenase pathway were in lipopolysaccharide (LPS)-induced in-vivo endotoxemia model. Wistar male rats were randomized into four groups: 1.Control, 2. LPS (10 mg/kg), 3. LPS+Citicoline (375 mg/kg), 4. LPS+Choline (90 mg/kg) and observed for 24 hours. Survival analysis, changes in body weights, histomorphological changes of spleen tissue and sepsis scores were investigated. 6-keto-PGF1α, Prostaglandin E2, Thromboxan A2, TNFα levels in serum and total choline/acetylcholine levels in serum and brain tissue were measured. Cyclooxygenase 2 (COX-2) mRNA expression in liver and brain tissues evaluated by RT-qPCR and protein expressions were measured by western blot analyzes. One-way ANOVA or Kruskal-Wallis tests and log-rank (Mantel-Cox) test (for survival analyses) were employed for statistical analysis.