Düşük doğum ağırlıklı çocuklarda doğum kilosunun çocuğun beslenme tarzına etkileri
The effects of birth weight on child's nutrition style in children with low birth weight
  1. Tez No: 538007
  2. Yazar: SÜLEYMAN EKREM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜL, DOÇ. DR. ŞAHİN TAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İştah çocuğun yemesini etkileyen önemli bir faktördür. Çocukluk döneminde iştahın azlığı büyüme geriliği; fazlalığı ise aşırı kilo alımı ile ilişkilidir. Biz de bu çalışmamızda çocuğun beslenme davranışını etkileyebilen doğum ağırlık ve haftası ile çocuğun iştah durumu arasındaki ilişkiyi ve bunların da çocuğun antropometrik ölçümleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Ayrıca annenin kendi ve çocuğunun kilosunu nasıl algıladığı ve buradaki algı durumunun çocuğun beslenme tutumu, özellikle de iştah durumuna etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastane kayıtlarından Haziran 2012 ile Haziran 2015 tarihleri arasında hastanemizde doğan prematürite (PM), intrauterin gelişme kısıtlılığı (IUGK) veya haftasına göre düşük doğum ağırlıklı (SGA) doğum öyküsüne sahip 118 çocuk ile normal doğum ağırlıklı (AGA) 182 çocuk incelendi. Tüm çalışma grubunun demografik verileri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Annelere Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) uygulandı. Sıvı alım isteği, gıdaya erişim ve gıdadan uzaklaşma durumlarının doğum durumu, gelişme geriliği ve obezite ile ilişkisi incelendi. Çocukların yaş ortalaması 4,7±1,3 yıl olup, 160'ı (%53,3) erkekti. Ortalama doğum haftası 36,8±3,3 hafta ve doğum ağırlığı 2798,8±766,9 gramdı. Çalışmaya alınan hastaların %33'ü PM, %2,3'ü SGA'lı, %4'ü hem PM hem de SGA'lı ve %60,7'si AGA'lıydı. PM/SGA ve AGA'lı çocukların gıda heveslisi, duygusal aşırı yeme, gıdadan keyif alma, tokluk hevesi, yavaş yeme, duygusal az yeme ve yemek seçiciliği yönünden aralarında fark saptanmadı (p>0,05). Ayrıca PM/SGA ve AGA'lı çocukların gıdaya erişim, gıdadan uzaklaşma ve sıvı alımı isteği düzeyleri arasında da fark saptanmadı (p>0,05). Duygusal az yeme ve yemek seçiciliği ile çocuk VKİ durumu arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Appetite is an important factor which has an impact on the child's eating. During the childhood phase, lack of appetite is associated with growth retardation and excess appetite is associated with extreme weight gain. The purpose of this study is to analyze the correlation between the birth weight and age and the appetite status, which can affect the nutritional behavior of children, and the effects of these on the anthropometric measurements. Moreover, we also aimed to examine how a mother perceives her own weight and how the perception status here affects the nutritional behavior and especially the appetite status of children. 118 children, who were born prematurely (PM) and had intrauterine growth retardation (IUGR) or small for gestational age (SGA) between June 2012 and June 2015, and 182 children with appropriate for gestational age (AGA) were examined. Demographic data and anthropometric measurements of the whole study group were recorded. The mothers were given the Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ). The correlation of desire for fluid intake, access to food and food withdrawal with birth status, developmental retardation and obesity was analyzed. The average age of children was 4.7±1.3 years and 160 (53.3%) were male. The average birth week was 36.8±33 weeks and the average birth weight was 2798.8±766.9 grams. Out of the patients included in the study, 33% had PM, 2.3% had SGA, 4% had both PM and SGA and 60.7% had AGA. There was no statistically significant difference between the children with PM/SGA and AGA in terms of food responsiveness, emotional overeating, enjoyment of food, satiety responsiveness, slowness in eating, emotional under eating and selective eating (p>0.05). Moreover, there was no statistically significant difference between the children with PM/SGA and AGA in terms of food access, food withdrawal and desire for liquid intake (p>0.05). There was no correlation between emotional under eating and selective eating and the BMI status.