Task difficulty and expertise mediate the effects of roving on perceptual performance
Rovıngin algısal performans üzerindeki etkilerine görev zorluğu ve uzmanlık dahil olur
- Tez No: 538025
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HÜSEYİN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Algısal öğrenme olarak bilinen, algının deneyime bağlı olarak gelişmesi, geribildirimin yokluğunda mümkündür; ancak geribildirim, gözetimsiz ve gözetimli öğrenme mekanizmaların da belirttiği gibi, öğrenme sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Algısal öğrenme modelleri bu iki öğrenme mekanizmasının karıştırılmasının, potansiyel olarak sinaptik sapmaya ve öğrenme bozukluğuna neden olabileceğini göstermiştir. Modeller öğrenmedeki bu bozulmayı, aynı anda öğrenilen iki görevin farklı zorluk seviyelerinde olduğu durumlarda öngörmekte, eşit zorluk seviyelerinde olduğu durumlardaysa öngörmemektedir. İki farklı görevi rastgele karıştırmak olarak adlandırılan roving, bu nedenle her zaman olmasa da, öğrenmeyi olumsuz etkiler. İlginç bir şekilde, rovingin bu olumsuz etkisi sadece öğrenme sırasında değil, öğrenme gerçekleştikten sonra da meydana gelebilir. Bu çalışmada, rovingin görev zorluklarına dayalı etkilerini uzmanlık seviyelerine göre inceledik. Katılımcılar, dikey çizgi-bölme görevi ile eğitildiler. Bu görevde katılımcılardan, merkez çizginin sol veya sağ dış çizgilere yakın olma durumuna karar vermeleri istendi. Eğitimin ardından, pratik edilmiş uyaran ile pratik edilmemiş daha dar bir uyaran karıştırıldı; katılımcıların yarısı uyabilen merdiven metodu kullanılarak zorluk seviyeleri eşleştirilmiş uyaranlarla rovinge maruz kalırken, diğer yarısı her biri için farklı merdiven prosedürleri kullanarak zorluk seviyeleri farklılaştırılmış uyaranlarla gerçekleştirilen rovinge maruz bırakıldı. Bunun sonucunda, performansların pratikle geliştiğini gösterdik. Ayrıca rovingin, öğrenilmiş görevdeki performansları, karışık zorluk koşulları altında düşürürken, eşlenmiş zorluk koşulları altında düşürmediğini; bununla birlikte, katılımcıların bir günden fazla eğitilmesi durumunda rovingin öğrenilmiş görev üzerindeki zararlı etkilerinin artan uzmanlık seviyesiyle azaldığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Experience-dependent improvement of perception, known as perceptual learning, is possible in the absence of feedback, but feedback enables faster progress as demonstrated by both unsupervised and supervised learning mechanisms. Perceptual learning models have shown that mixing these two learning mechanisms may potentially cause synaptic drift and disruption of learning. Models predict this disruption in simultaneously learning two tasks with differing difficulty levels, but not for tasks of equal difficulty. The roving, randomly intermingling of two different tasks, has thus sometimes been found to disrupt learning, but not always. Interestingly, the deleterious effect of roving may occur not only during learning but also even after a task has been learned. In this study, we examine roving's effects based on task difficulty as a function of expertise level. Subjects were trained with a vertical line bisection task, where they were asked to decide if the central line was offset to the left or right outer lines. Following training, the trained stimulus was roved with a narrower untrained bisection stimulus; half of the subjects were exposed to the roved stimuli, which were equated for difficulty using an adaptive staircase method, while other half were exposed to stimuli made to differ in difficulty levels using different staircase procedures for each. We demonstrated that performances improved with training. Moreover, roving deteriorated performance for the trained task under mixed difficulty conditions but not under matched difficulty conditions. Training participants over multiple days further revealed that roving's deleterious effects decreased with increasing expertise levels.