Data security and privacy in cloud computing
Bulut bı̇lı̇şı̇mde verı̇ güvenlı̇ğı̇ ve gı̇zlı̇lı̇k
  1. Tez No: 538024
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EREN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bulut bilişim son yılların en önemli trendlerinden biridir. Bulut bilişim özellikle bilgi teknolojileri (BT) alanında gittikçe daha önemli hale gelmektedir. Kullanım başına ödeme modeline sahip ve talep üzerine tedarik mekanizması ile kombine edilerek, hesaplama ve depolama kaynaklarınının paylaşılarak maliyeti düşürme avantajına sahiptir. Yani yeni donanım veya yazılıma yatırım yapma ihtiyacını azaltmaktır. Öte yandan, bulut bilişim güvenlik ve gizlilik sorunlarını arttırmaktadır. Veriler gözle görülemediği için kullanıcılar verilerin korunması üzerindeki kontrolü kaybetmektedirler. Bu nedenle, bulut bilişim güvenlik açıkları, tehditler, saldırılar gibi birçok güvenlik ve gizlilik sorununu ele alıyor. Araştırma, tüm bu problemleri ve çözümleri tartışır ve bunları güvenlikle ilgili sorunlar, gizlilikle ilgili sorunlar veya iç içe geçmiş güvenlik ve gizlilik sorunları olarak sınıflandırır. Bu araştırmanın temel amacı, bulut bilişimdeki tehditleri, saldırıları ve güvenlik açıklarını anlamak ve bu riskleri azaltmak için kullanılması gereken en uygun güvenlik teknik ve kontrollerini tanımlamaktır.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is one of the most important trends of recent years. Cloud computing is becoming increasingly important in the area of Information Technology (IT). It has the advantage of reducing the cost by sharing the calculation and storage resources with the payment model per usage and combined with the supply mechanism on request. This means reducing the need to invest in new hardware or software. On the other hand, cloud computing raises security and privacy issues. Clients have lost control over the protection of their data which means that no longer is our data kept under our own watchful eyes. For this reason, cloud computing is addressing many data security and data privacy problems such as threats, vulnerabilities, attacks and solutions. The research discusses all these issues and solutions and classifies them as data privacy-related problems, data security-related problems and nested data privacy and data security problems. The main purpose of this research is to understand threats, attacks and vulnerabilities in cloud computing and to define appropriate security techniques and controls that should be used to reduce these risks in cloud computing.