Demir çelik hadde merdanelerinde 210cr13ni7mow çeliğinin kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of 210cr13ni7mow steel usage for iron and steel rolling mill roller
  1. Tez No: 538067
  2. Yazar: RANA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ, DOÇ. DR. TANJU TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, GX200Cr13Ni7MoW malzemesi döküm yoluyla üretilmiştir. Malzeme dört farklı sıcaklık ve altı farklı soğutma şiddetine maruz bırakılarak ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işlemin birincil ve ikincil karbür konsantrasyonu, karbür dağılımı, karbür tipi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aşınma deneyleri neticesinde malzemenin termal şoklara karşı davranışı ile birlikte aşınma direnci belirlenmiş ve en uygun ısıl işlem şartları belirlenmeye çalışılmıştır. Isıl işlem olarak malzemenin homojenleştirme ısıl işlemi sonrası soğutma şiddetinin artırılmasının sertliği düşürdüğü ve soğutma şiddetinin azaltılmasının ise sertliği artırdığı belirlenmiştir. Sertlik artışının sebebinin yapıda martenzitik dönüşümden kaynaklanmadığı, yapıdaki ikincil karbür konsantrasyonu ile ilgili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, GX200Cr13Ni7MoW material was produced by casting. The material was subjected to heat treatment by exposure to four different temperatures and six different cooling intensities. Primary and secondary carbide concentration, carbide distribution, effects on carbide type were investigated by heat treatment. As a result of the wear tests, the wear resistance was determined together with the behavior of the material against the thermal shocks and the optimum heat treatment conditions were tried to be analyzed. It has been observed that increasing the cooling intensity after the homogenization heat treatment of the material as heat treatment reduces the hardness and decreasing the cooling intensity increases the hardness. It has been determined that the cause of the increase in hardness is related to the secondary carbide concentration in the structure, not from the martensitic transformation in the structure.