Gerçek zamanlı çevresel radyasyon dozu izleme sistemi tasarımı
Design of a real-time environmental radiation dose monitoring system
  1. Tez No: 538107
  2. Yazar: ÖZGÜR AYTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında Gerçek Zamanlı Çevresel Radyasyon Dozu İzleme Sistemi Tasarımı konusu detaylı araştırılmış, dedektör türü olarak ucuz ve hassas olmasının yanı sıra geometrik avantajları göz önüne alınarak algaç olarak plastik sintilatör seçilmiştir. Seçilen plastik sintilatörün üretimi yanında algacı dedektör haline getirebilmek için gerekli elektronik ve algoritmalar da üretilmiştir. Çalışan bir prototip üretimi gerçekleşmiş ve son kullanıcı ürünü haline de getirilmiştir. Hazırlanan bu sistem ülkenin radyasyon güvenliği, nükleer madde güvenliği, fiziksel güvenlik, sağlık fiziği uygulamaları, müon araştırmaları, sanayi tesislerinin hammadde temininde malzemelerin radyoaktif madde kontaminasyonu açısından kontrolü ve yayımlanan çeşitli tebliğlerle çözüm oluşturabileceğinden önemlidir. Bu çalışmanın en büyük katkısı ise teoride olan bilginin ürüne çevrilmiş olmasıdır. Araştırma sonucunda edinilen nasıl üretileceği bilgisinin yeni araştırmalar ve çalışmalara fırsat yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Real-Time Environmental Radiation Dose Monitoring System Design was investigated in detail, the chosen type of detector was plastic scintillator because of it's low cost, sensitivity as well as it's geometric advantages. In order to make it possible to work as a detector the necessary electronics and algorithms have been produced in addition to the production of the selected plastic scintillators. A working prototype production have been performed and brought up as an end-user product. This system is important because it can be an answer for the country's radiation safety, nuclear material safety, physical security, health physics applications, muon research, control of materials in terms of radioactive material contamination of raw materials in the supply of raw materials of industrial plants and some of the government regulations. The most important contribution of this study is that the information in theory is translated into the product. It is thought that the information gained from this know-how research will lead to further opportunities and new studies.