Psikolojik şiddet ve yabancılaşmanın örgütsel iklim üzerine etkisine yönelik alan araştırması
A field study on the effect of psychological violence andalienation on organizational climate
- Tez No: 538121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GAMZE BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada psikolojik şiddet ve yabancılaşma kavramlarının örgüt iklimi kavramına yönelik algılamalar üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kavramlara yönelik literatür incelenmiş ve teorik yapı oluşturulmuştur. Kavramlarla ilgili alan incelemesi yaptığımız bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış ve ilgili analizler yapılmıştır. Araştırma kapsamında örneklem olarak belirlenen sağlık çalışanlarından oluşan 208 personele anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS (Statistical Programme For Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of the concepts of psychological violence and alienation on the perceptions of the concept of organizational climate. The literature on concepts is examined and theoretical structure is established. In this study which we made a field study on concepts, questionnaire was used as data collection method and related analyzes were made. A total of 208 questionnaires were collected from the health workers identified as samples and analyzed using SPSS (Statistical Program for Social Sciences) package program.