Bilgi teknolojileri ve hastane bilgi sistemleri kullanımı: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
Information technologies and hospital information systems usage: A research on health workers
  1. Tez No: 538137
  2. Yazar: GÜNEY PAYZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEDAİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada; bilgi teknolojileri ve hastane bilgi sistemleri açıklanmış olup, sağlık çalışanlarının hastane bilgi sistemleri kullanımının ne seviyede olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda, katılımcılar olan İskenderun İlçesi'ndeki hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına anket uygulanmıştır. Yapılan anket uygulamasında katılımcıların demografik özellikleri, bilişim sistemleri üzerine eğitim alma durumları, bilişim sistemleri kullanımı yeterlilik durumları, bilgi teknolojilerine bakış açıları, hastane bilgi yönetim sistemi modülleri kullanımı yeterlilikleri, görev performansları ve hastane bilgi sistemleri kullanımının faydaları ölçeklerinden oluşan anket formu 250 çalışana uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden elde edilen verilerin değerlendirme aşamasında ortalamalar, frekanslar, yüzdeler ve standart sapmalar belirlenmiş olup, bilgisayar paket programı aracılığıyla regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; sağlık çalışanları, hastane bilgi sistemleri ve bilgi teknolojilerinin önemli ve yararlı olduğuna inanmakta, bilişim sistemleri alanında genellikle örgün eğitim ile hizmet içi eğitimler biçimlerinde eğitimlerini almakta ve bilişim sistemleri ile bilgi teknolojileri kullanımı yeterlilikleri konusunda kendilerini kararsız olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study; information technologies and hospital information systems are explained and it is aimed to determine the level of usage of hospital information systems by health workers. For the purpose of this study, a questionnaire form was conducted for the health care workers working in the hospitals of our participants in Iskenderun District. In the survey study, a questionnaire consisting of personal and demographic characteristics of the participants, whether they have been trained on information systems, using information systems, proficiency in information technologies, using information systems in hospital information management systems, task performances and benefits of using hospital information systems were applied to 250 health employees. In the evaluation stage of the data obtained from the surveys; averages, frequencies, percentages and standard deviations were determined and also regression and correlation analyzes were performed by means of computer program.. As a result of the research; health workers believe that hospital information systems and information technologies are important and useful, they are often trained in information systems in the form of in-service training with formal education, and they consider themselves unstable about whether they are sufficient in the use of information systems and information technologies.