Changing discourses on visibility and invisibility iniranian domestic architecture: A case study in Vali-Asr district in Tabriz (1980-2000)
İran'daki konut mimarisinde görünürlük ve görünmezlik söylemlerinde değişim; Tebriz'de Valı-Asr mahallesi konutları (1980-2000)
- Tez No: 538184
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CANA BİLSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu tez, genel olarak İran'da ve özellikle Tebriz'de yirminci yüzyılda sosyo-kültürel dönüşümlerin konut mimarisine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Pierre Bourdieu'nün sosyal mekan ve fiziksel mekanın ilişkileri konusunda geliştirdiği kuramsal çerçeve, bu çalışma için kavramsal araçlar sağladı. Bu kapsamda ev, sosyal alanın fiziksel olarak vücut bulduğu, fiziksel düzenleme olarak kavramsallaştırılmıştır. Burada amaçlanan devlet ideolojisinden etkilenen sosyal alan yapısının konut mimarisine nasıl yansıtıldığını ve uzamsallaştırıldığını anlamaktır. Tez, devrim sonrası İran'da konut mimarisini anlamak için“görünmezliğin estetiği”kavramını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada karma bir araştırma metodolojisi kullanılmıştır. İlk olarak İran mimarlık söyleminin iç mimarlık açısından gelişimi yayınlar üzerinden izlenmiş, çağdaş İran'da konut mimarisinde görünürlük ve görünmezlik kavramları çevresinde fikir ve düşüncelerin değişimi incelenmiştir. İkinci olarak, İranlı kadınların kimliğindeki değişimler ve bu değişimlerin konut mekanının tasarımına etkileri ilgili medya ve kitle iletişim araçları üzerinden irdelenmektedir. Son olarak, Tebriz'deki Vali-asr bölgesinde, 1980-2000 yılları arasında inşa edilen evlerin plan ve cephe organizasyonlarının yukarıdaki toplumsal değişimler bağlamında incelendiği bir alan çalışması yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, konut mimarlığının bağlamsal faktörlerden yalıtılarak soyut bir şekilde değerlendirilemez olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, İran'da İslami değerlerin canlanmasının, evlerin plan ve cephe organizasyonunu nasıl etkilediğini vurgulamakta, konut mekânının sosyal alanın ürünü olduğunu, ve cinsiyet ilişkilerinde, habitusta ve bireylerin kimliğindeki değişimlerin konut mimarisinde ifadesini bulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the influence of socio-cultural transformations on the domestic architecture in the twentieth century in Iran in general and in Tabriz in particular. Pierre Bourdieu's theoretical framework on the relation of social space and physical space provided conceptual tools for this study. The house is conceptualized as a physical embodiment of the social space. The attempt is to understand how the structure of social space, which is influenced by the ideology of the state is mirrored and spatialized in the domestic architecture. The thesis devises the concept of the 'aesthetics of invisibility' for understanding the residential architecture in the post-revolutionary Iran. This study employs a combined research methodology. Firstly, the development of Iranian architectural discourse in terms of domestic architecture is investigated through publications from early twentieth century onwards. Changing ideas and thoughts on visibility and invisibility in the residential architecture is studied in the contemporary Iran. Secondly, the shifts in the identity of Iranian women and their influence on the design of the domestic space is investigated through the mass media. Finally, a case study is conducted in Vali-asr district in Tabriz to examine the plan and façade organizations of houses built between 1980 and 2000. The findings of the study demonstrate that the domestic architecture cannot be evaluated comprehensively in an abstract way, in isolation from contextual factors. This study highlights how the revival of Islamic values in Iran influences the organization of the plans and elevations of houses. It shows how the domestic space is the product of the social space and any change in gender relations, habitus, and individuals' identity is translated in the domestic architecture.