Sağlık çalışanlarının yaşlı ayrımcılığı düzeyi ve sağlık çalışanlarının tutumlarının yaşlı bireyler tarafından algılanması
Health workers' ageism level and perception of the attitudes of healthcare workers by elderly
  1. Tez No: 538196
  2. Yazar: İREM ÖZEL BİLİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Psikiyatri, Geriatrics, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yaşlılara yönelik ayrımcılığın görüldüğü alanlardan biri de sağlık alanıdır. Sağlık çalışanlarının yaşlı bireylere yönelik ayrımcı tutumları ve bu tutumların yaşlı bireyde oluşturduğu algılar, onlarda çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu çalışma sağlık çalışanlarının ayrımcılık düzeyini ve sağlık çalışanlarının tutumlarının yaşlılar tarafından nasıl algılandığını belirlemek amacıyla yapıldı. Sağlık çalışanlarının ayrımcılık düzeyi Fraboni (1990) tarafından geliştirilen“Fraboni Yaşlı Ayrımcılığı”ölçeği ile, sağlık çalışanlarının tutumlarının yaşlılar tarafından algılanış biçimi araştırmacı tarafından geliştirilen“Yaşlı Bireylerin Sağlık Çalışanlarının Tutumlarını Algılama Ölçeği”ile belirlendi. Katılımcıların yaş ortalaması; sağlık çalışanlarında 37,96±9,12, yaşlılarda 71,96±6,54 bulundu. Fraboni Yaşlı Ayrımcılığı ölçeği toplam puanına göre; kadınların, çekirdek aileye sahip olanların, hemşirelerin, devlet hastanesinde çalışanların, işlerinden memnun olmayanların ayrımcılık düzeylerinin daha yüksek olduğu bulundu. Yaşlı Bireylerin Sağlık Çalışanlarının Tutumlarını Algılama ölçeği toplam puanına göre, tüm yaşlı bireylerin hemşirelerin tutumlarından ayrımcılık algıladığı; Yaşlı Bireylerin Sağlık Çalışanlarının Tutumlarını Algılama ölçeği toplam puanına göre; gelir durumu açlık sınırının üzerinde olan, herhangi bir hastalığı olmayan, sağlık hizmetlerine kolayca ulaşamayan yaşlı bireylerin hekimlerin tutumlarından ayrımcılık algıladığı bulundu.
Özet (Çeviri)
One of the areas where ageism against aging is seen is the field of health. The discriminatory attitudes of health professionals towards elderly individuals and perceptions of these attitudes in the elderly individuals lead to various health problems in the elderly. This study was conducted to determine the level of discrimination of health workers and how health workers' attitudes were perceived by the elderly. The level of discrimination of health workers was determined by the“Fraboni Scale of Ageism”developed by Fraboni (1990) and the way elderly perceives the attitudes of health workers; was determined by the researcher,“The Scale of Perceiving the Attitudes of Healthcare Professionals by Elderly”(YASTA). Average age of participants; 37.96±9.12 in health workers and 71.96±6.54 in the elderly. According to the Fraboni Scale of Ageism total score were found to have higher levels of discrimination who are women, nuclear family members, nurses, employees in the state hospital and those who were not satisfied with their work. According to the total score of“The Scale of Perceiving the Attitudes of Healthcare Professionals by Elderly”; all older people perceive discrimination from the attitudes of the nurses. According to the total score of“The Scale of Perceiving the Attitudes of Healthcare Professionals by Elderly”; income status is above the hunger limit; without any disease; elderly individuals who could not easily reach health services were found to perceive discrimination from attitudes of physicians.