Bir üniversite hastanesindeki araştırma görevlilerinin empati düzeylerinin yaşlı ayrımcılığı hakkındaki tutumlarına etkisinin araştırılması
The effect of empathy levels of research assistants in a university hospital on their attitudes about elderly discrimination
  1. Tez No: 901697
  2. Yazar: ÖZGE ERAVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Nüfusun yaşlanması küresel bir sorun olup, tüm dünya ülkelerini etkileyen demografik değişimin kaçınılmaz bir sonucudur. Hekimlerin yaşlı insanlara yönelik tutum ve davranışları, kaliteli sağlık hizmeti verebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinde yaşlı ayrımcılığı ile ilgili yapılan çalışmalar özellikle öğrenciler ve hekim dışı sağlık personelleri üzerine yoğunlaşmış olup hekimler ile yapılmış çalışma sayısının sınırlı olduğu görülmektedir. Empati, hasta-hekim iletişiminin bir parçası olup, yaşlı hasta ile iletişimde daha da ön plana çıkmaktadır. Bu sebeplerle araştırma görevlisi hekimlerin empati düzeylerinin yaşlı ayrımcılığı hakkındaki tutumlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi dahili ve cerrahi bölümlerde görev yapan 240 araştırma görevlisi dahil edildi. Uygulanan anket formunun ilk bölümünde; sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümünde; Jefferson Hekim Empati Ölçeği-Sağlık Profesyonelleri versiyonu (JSPE-HP versiyonu) ve üçüncü bölümünde; Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ) yer aldı. JSPE-HP versiyonu iki alt boyuttan oluşan (1= Yerine koyma, 2= Duygusal yaklaşım) bir ölçek olup, alınan puanlar arttıkça hekimlerin empati düzeyi artmaktadır. YATÖ üç alt boyuttan (1=Yaşlının Yaşamını Sınırlama, 2=Yaşlıya Yönelik Olumlu Ayrımcılık, 3= Yönelik Olumsuz Ayrımcılık) oluşan ve alınan puanlar arttıkça yaşlılara yönelik tutumun daha olumlu olduğunu ifade eden bir ölçektir. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Population ageing is a global problem and an inevitable consequence of the demographic change affecting all countries of the world. Attitudes and behaviours of physicians towards elderly people are of great importance in order to provide quality health care. Studies on elderly discrimination in health services have focused especially on students and non-physician health personnel, and the number of studies conducted with physicians is limited. Empathy is a part of patient-physician communication and becomes more prominent in communication with elderly patients. For these reasons, it was aimed to investigate the effect of empathy levels of research assistant physicians on their attitudes towards elderly discrimination. Materials and Methods: In this cross-sectional and descriptive study, 240 research assistants working in the internal and surgical departments of Necmettin Erbakan University (NEU) Faculty of Medicine were included. The first part of the questionnaire included the sociodemographic information form, the second part included the Jefferson Physician Empathy Scale-Health Professionals version (JSPE-HP version), and the third part included the Ageism Attitude Scale (AAS). JSPE-HP version is a scale consisting of two sub-dimensions (1= Substitution, 2= Emotional approach) and the empathy level of physicians increases as the scores increase. AAS is a scale consisting of three sub-dimensions (1= Limiting the Life of the Elderly, 2= Positive Discrimination towards the Elderly, 3= Negative Discrimination towards the Elderly) and the higher the scores obtained, the more positive the attitude towards the elderly. The data obtained were analysed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 software.