Revealing and restrengthening the relation of memory places and heritage places: The case of hisarbaşi neighborhood in Milas
Anı mekanları ile miras mekanları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması ve güçlendirilmesi: Hisarbaşı Mahallesi, Milas
- Tez No: 538215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Pek çok kent farklı kentsel yerleşim katmanlarının bileşeni olarak tarihsel gelişim sürecinin bir ürünüdür. Yerli halkın hayatı ve mekânsal deneyimleri bu çok katmanlı yerleşim üzerinde devam eder. Dolayısıyla, mevcut kentsel yerleşim tarihsel ve kişisel hikayeleri bir bütün olarak barındırır. Bu bütünlük insanların zihnindeki anılar ve mekandaki izler arasında bir ilişki oluşturur. Fiziksel çevrenin hatırlatıcı etkisi kimlik, aidiyet ve sahiplilik hislerinin insanlarda oluşmasına sebep olur. Fiziksel çevredeki herhangi bir değişim veya yok olma anımsatıcı görüntü ve anıların yok olması sebebiyle insan ve mekan arasındaki ilişkinin zayıflamasına sebep olabilir. Mekanın kimliğinin değişmesi insanların yaşadıkları mekana yabancılaşmasına sebep olabilir. Hisarbaşı Mahallesi farklı dönemlerin mimari ve kentsel ögelerini barındıran batı Anadolu'da bulunan çok katmanlı bir yerleşimdir. Bu çok katmanlı fiziksel çevre mahallelinin kolektif ve kişisel anılarının bağlamını oluşturmaktadır. Ancak, mahalle farklı dönüşüm/değişim süreçlerine maruz kalmıştır ve mahallede bulunan anı mekanları bu süreçlerle birlikte değişmiş ve mahallede bulunan anı mekanları değişmiş veya yok olmuştur. Özellikle, mahallede Hekatomnos Anıt Mezarı keşfedilmiştir. Bu arkeolojik katman sadece önemli bir arkeolojik katman olarak görülmemiş, aynı zamanda yerel ve merkezi otoriteler tarafından alanın turizm yoluyla ekonomik gelişimi için de bir potansiyel olarak görülmüştür. Bu keşif, Osmanlı Dönemi'nden kalma mahalle dokusunun da dahil olduğu alanın 1.derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmesiyle ve Osmanlı dokusunun tahribiyle sonuçlanmıştır. Sonuç olarak, mahalle anı mekanlarını kaybetmiş ve kaybetmeye devam etmekte ve alan mekanda somut olarak, mahallelinin anılarında ise soyut olarak bir boşluğa dönüşmüştür. Bu tez anı mekanlarının oluşumunu ve değişim sürecini ele almakta ve tarihi miras alanlarında anı mekanlarının varlığının korunması ve sürdürülmesini temel alan bir yaklaşıma ilkesel bir öneri getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Most of the towns are the outcome of a continual historical development process, reflected as the existence of components of different layers in the contemporary urban space. Life and experiences of the inhabitants take place in this multilayered urban space. Hence, the existing urban space keeps history and personal stories alive. This coherence constitutes a relation between memories in minds of people and traces in their physical environment. The mnemonic effect of physical environment leads to identity, belonging and possession senses in people. Any change or disappearance in the physical environment can cause weakening in bond between people and place because of losing recollection images and memories. Therefore, changing identity of place can result with alienation of people to their living places. Hisarbaşı Neighborhood in Milas, is a multi-layered settlement in west Anatolia, which embraces architectural and urban components of different periods. This multitemporal physical environment constitutes the context for collective and personal memories of the inhabitants of the neighborhood. However, the neighborhood was exposed to different transformation processes, and the memory places in the area were changed or disappeared after these forces. Especially, an important archaeological layer with Sarcophagus of Hekatomnos, was discovered beneath the existing city. This urban archaeological layer was considered not only as an important archaeological discovery, but also as a potential economic benefit area via tourism, by the local and central authorities. Hence, this discovery resulted in the declaration of a whole living neighborhood with well-preserved Ottoman period historic urban tissue as 1. degree archaeological site, thus led to its demolition. Consequently, the area lost and is still losing its memory places, turning into a 'lacuna' tangibly in the city, and intangibly in the memories. This thesis study handles the formation and transformation of the memory places, and aims to conserve and sustain their existence in the historic heritage places.