Alüminyum matrisli titanyumdiborür in situ takviyeli kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of aluminium matrix titaniumdiboride reinforced in situ composites
  1. Tez No: 538222
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYÇA KISASÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM ALTUĞ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alüminyum matrisli partikül takviyeli kompozitler; yüksek özgül dayanım, sertlik ve aşınma dayanımı gibi özellikleriyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kompozit malzemenin üretiminde partiküllerin dışarıdan ilave edilmesi sırasında ergiyik metal içine emdirilememe ve homojen dağıtılamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Insitu kompozitlerin üretiminde takviye elemanı ergiyik metal içerisinde çeşitli tepkimeler yardımıyla oluşturulmaktadır. Böylece, hem daha küçük boyutlu partiküllerin elde edilmesi hem de daha homojen bir partikül dağılımının oluşması mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, insitu yöntemiyle alüminyum matrisli TiB2 matrisli kompozitlerin üretimi araştırılmıştır. A356 alaşımı matris malzemesi olarak seçilmiş ve TiB2 partiküllerin oluşturulması için K2TiF6 ile KBF4 tuzları kullanılmıştır. Bu amaçla 800˚C ve 850˚C'de A356 alaşımı ergitilmiş, %2,5 TiB2 ve %5 takviye oranını sağlayacak şekilde A356 alaşımı ve K2TiF6 ile KBF4 tuzları karıştırılmıştır. Üretilen numuneler mikroyapı incelemeleri, sertlik, aşınma ve korozyon testleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminium matrix composites are widely used owing to its higher mechanical properties as specific strength, hardness and wear resistance. Wetting between matrix and reinforcement and homogenous distribution of particulates in the matrix are the main problems that occur during the fabrication of aluminium matrix composites. Reinforcement particulates are constituted in molten metal by various chemical reactions during the fabrication of in-situ composites. Thus, in-situ composites can be fabricated with both lower particulate dimension and homogenous distribution. In this study, aluminium matrix TiB2 reinforced in-situ composite fabrication was investigated. For this purpose, A356 aluminium alloy was chosen as matrix material and K2TiF6 / KBF4 salts were used for constitution of TiB2 particulates in molten metal. A356 alloy was melt at 800˚C and 850˚C, K2TiF6 / KBF4 salts are mixed in molten metal to obtain 2.5% and 5% reinforcement ratio. Specimens were characterized by microstructural analysis, and also hardness, wear and corrosion tests.