Effects of hybrid (ultrasound, ohmic and infrared) treatments on the quality characteristics of meat
Hibrit (ultrason, ohmik ve kızılötesi) işlemlerin etin kalite özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 538224
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, ultrason (10, 20 ve 30 dk.), ohmik (40, 55 ve 70 V) ve kızılötesi işlemlerin (325, 375 ve 425 °F) ardışık uygulaması olan hibrit pişirme sisteminin etin kalite özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Hibrit pişirme sistemi, yalnız ohmik pişirme, yalnız kızılötesi pişirme, ultrason - ohmik, ohmik - kızılötesi pişirme yöntemleri ile de karşılaştırılmıştır. Sistem değişkenlerinin, sığır eti örneklerinin nem içeriği, pH, renk, doku, tiyobarbitürik asit reaktif madde (TBARS), toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) ve toplam koliform (TK) sayıları, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) üzerine etkisi incelenmiştir. En düşük nem içeriğine (%51.01- 53.15) hibrit pişirme sisteminde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of hybrid cooking system which is the consecutive application of ultrasound (10, 20 and 30 min.), ohmic (40, 55 and 70 V) and infrared treatments (325, 375 and 425 °F) on quality characteristics of meat were investigated. Hybrid cooking system was also compared with ohmic cooking alone, infrared cooking alone, ultrasound – ohmic, ohmic – infrared treatments. The effect of system variables on moisture content, pH, color, texture, thiobarbituric acid reactive substance (TBARS), total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) and total coliform (TC) counts, polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) values of beef samples were examined. The lowest moisture content values (51.01 - 53.15 %) of beef samples were obtained in the hybrid cooking. pH values of cooked samples were significantly different (P˂0.05) than raw beef. Color values (L*, a*, b*, H and S) of beef in the hybrid cooking were desirable by the consumer in terms of providing a fried shell appearance.