Vibration isolation system for space launch vehicles
Fırlatma araçları için titreşim izolasyon sistemi
  1. Tez No: 538234
  2. Yazar: BURAK KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çerçevesinde, fırlatma araçları için özgün titreşim izolasyon sistemleri tasarlanmış ve laboratuvar ortamında gerçekleştirilen titreşim testleri ile doğrulanmıştır. Uydu ve uzay araçları gibi faydalı yükler fırlatma sırasında yüksek seviyede titreşim yüküne maruz kalmaktadır. Bu titreşim yükleri, fırlatma aracından faydalı yüke aktarılmaktadır ve faydalı yük için zararlı etkileri bulunmaktadır. Faydalı yüke aktarılan titreşim seviyesini düşürmek için uydu-fırlatma aracı arayüzünde titreşim izolasyon sistemi kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Dnepr fırlatma aracı ve Sentinel-2 uydusu vaka çalışması için seçilmiş ve titreşim izolasyon sistemi için sistem seviyesi teknik gereksinimler belirlenmiştir. Matematiksel model kullanılarak yapılan rassal titreşim ve harmonik titreşim analizleri sonucunda titreşim izolatörlerinin direngenlik, kayıp faktör ve adet bilgileri gibi özellikleri türetilmiştir. Topoloji optimizasyonu, esnek mekanizmalar konsepti ve benzer sistemlerden yararlanarak altı farklı titreşim izolatörü konsepti elde edilmiştir. Gerekli direngenlik ve kayıp faktör değerini sağlamak amacıyla üç farklı tasarım alternatifi için detay tasarım çalışması gerçekleştirilmiştir. Titreşim izolatörlerinin direngenlik ve kayıp faktör değerleri sonlu elemanlar analizleri ile elde edilmiştir. Tasarlanan titreşim izolasyon sistemleri sonlu elemanlar analizleri ve laboratuvar ortamında gerçekleştirilen titreşim testleri ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the frame of this thesis, novel vibration isolation systems for spaces launch vehicles are designed and verified by vibration tests in laboratory environment. Payloads, satellites or spacecraft, are exposed high level of vibration loads during launch. These vibration loads are transmitted from launch vehicle to the payload and may have a detrimental effect on the payload. Vibration isolation systems can be used at the payload-launch vehicle interface in order to reduce vibration environment of a payload. In this thesis, Dnepr launch vehicle and Sentinel-2 satellite are chosen as a case study, and system-level technical requirements for vibration isolation system are determined. The vibration isolator properties, which are stiffness, loss factor and number of isolators, are derived to meet system-level technical requirements by performing random response and harmonic response analyses using mathematical model. Then, six different vibration isolator concept are achieved utilizing topology optimization, compliant mechanisms and similar systems. The detailed design of three different vibration isolator alternatives are performed to achieve required stiffness and loss factor values. Stiffness and loss factor of vibration isolators are obtained by finite element analyses. Finally, the designed vibration isolation systems are verified by finite element analyses and vibration tests in laboratory environment.