Design of a metal vibration isolator with high internal damping
Yüksek iç sönümlemeli metal titreşim izolatörü tasarımı
  1. Tez No: 847269
  2. Yazar: MUHAMMED ENES İSANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüksek sönümlemeli izolasyon gerektiren sistemlerin, titreşim ve şoklara karşı izole edilmesi açısından metal titreşim izolatörleri, öneme sahiptir. Bu tez çalışmasının iki temel amacı bulunmaktadır. İlk hedef, daha önce uzay fırlatma aracı için tasarlanmış pasif metal titreşim izolatörlerinin içsel sönümlemelerini artırarak. titreşim izolasyon performanslarını artırmaktır. Bu izolatörler yüksek frekansta yüksek geçirgenlik değerlerine sahiptir. İkinci hedef, daha önce tasarlanmış üçlü test konfigürasyonuna ait ve yeni konsept tasarımdaki titreşim izolatörlerinin yorgunluk ömrünü tahmin etmektir. Ayarlı titreşim emici (TVA) kullanımı konsepti, daha önce tasarlanmış üölü test yapısı üzerinde incelenmiştir. TVA'ların parametreleri tanımlanmış ve uygulanabilirliklerini göstermek amacıyla parametrik bir optimizasyon çalışması yapılmıştır. Daha sonra titreşim izolasyon sistemi ele alınmış ve belirlenen hedef moda uygun bir TVA tasarımı geliştirilmiştir. Son olarak, TVA kullanımının etkisi, ABAQUS yazılımında yapılan sonlu eleman analizleri ve laboratuvar ortamında gerçekleştirilen titreşim testleri ile doğrulanmıştır. Yorulma ömrü tahmini, ANSYS yazılımı yorulma aracı kullanılarak yapılmıştır. Modal analiz ve rastgele titreşim tepki analizi yapıldıktan sonra ANSYS yorulma ömrü ölçüm özelliği ile yorulma ömrü ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar tasarımın yorulma açısından yeterli ömür değerine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Metal vibration isolators are significant in terms of isolating the vibration and shocks in the systems which require high damping isolation. This thesis study has two primary objectives. The first objective is to enhance the vibration isolation performance of previously designed passive metal vibration isolators for space launch vehicle, which exhibit high transmissibility values at high frequencies, by increasing their internal damping. The second objective is to estimate the fatigue life of the designed vibration isolators both including previously designed triple test configuration and the new concept design. The concept of adding a tuned vibration absorbers (TVAs) to the previously designed triple test structure is explored. TVAs parameters are defined, and a parametric optimization study is conducted to demonstrate the applicability of TVAs. Subsequently, the vibration isolation system is addressed, and a TVA design tailored to the identified target mode is developed. Finally, effect of TVA usage is verified by finite element analyses in ABAQUS software and vibration tests in a laboratory environment. The fatigue life estimation has performed by using ANSYS software fatigue tool. After doing modal analysis and random vibration response analysis, the fatigue life has measured with ANSYS fatigue life measurement feature. The obtained results show that design has enough life expentancy value in terms of fatigue.